İnsan kaynakları yönetiminde yapay zeka ve Türkiye uygulaması
Artificial intelligence in human resources management and Turkey application
- Tez No: 813845
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada insan kaynakları yönetiminde yapay zekanın rolünü incelenmesi amaçlanmıştır. Aynı zamanda işe alım, eğitim, yetenek ve kariyer geliştirme, performans değerlendirme ve ücretlendirme gibi temel süreçlerde yapay zekanın nasıl bir destek sunduğu irdelenmeye çalışılmıştır. Araştırma nicel araştırma yöntemleri içinde yer alan tarama modelinde kesitsel tipte anket yöntemi ile gerçekleşmiştir. Araştırmanın örneklemini Türkiye‟de insan kaynakları alanında faaliyet gösteren firmalarda çalışan 305 birey oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında Demografik Bilgi Formu‟ ve „İnsan Kaynakları Yönetiminde Yapay Zeka Kullanımı Algılama Ölçeği‟ kullanılmıştır. Verilerin analizinde sosyal bilimler için istatistik programı SPSS-22 kullanılmıştır. Araştırmada betimsel analizler ve gruplar arası karşılaştırma analizlerinden yararlanılmıştır. Gruplar arası karşılaştırma bulgularında ise t testi ve tek yönlü varyans (ANOVA) analizinden kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre Türkiye‟de sermaye açısından insan kaynakları bölümü çalışanlarının ve yöneticilerinin yapay zekâ hakkında orta seviyede bilgi sahibi oldukları belirlenmiştir. Bunun yanında insan kaynakları çalışanları ve yöneticileri genel olarak yapay zekâdan ve yapay zekâya yönelik değişimden korkmamaktadırlar. Değişimi hızlı bir şekilde kabul edebileceklerinden endişeye yönelik herhangi bir algıları bulunmamaktadır. İnsan kaynakları çalışanları ve yöneticilerinin yapay zekâ teknolojilerini gelecekte çalışma arkadaşı olarak kabul edebilecekleri aynı zamanda liderleri olarak kabul edecekleri sonucuna varılmıştır. Aday bulma ve seçme sürecine yapay zekâ entegre olduğunda insan kaynakları çalışanlarının ve yöneticilerinin bu teknolojinin yapılan işi monotonluktan kurtaracağına, uygun adayı bulmak için yaşanan stresi azaltacağına, istenilen nitelikte daha fazla adaya erişim sağlanacağına yönelik algıya sahip oldukları belirlenmiştir. Son olarak insan kaynakları yönetiminde yapay zeka kullanım durumunun cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, gelir düzeyi, çalışma süresi, çalışılan işletmenin herhangi bir bölümünde yapay zeka kullanımı, insan kaynakları bölümünde yapay zeka kullanımı ve gelecekte yapay zekayı lider olarak görme durumları üzerinde anlamlı farklılık oluşturduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the role of artificial intelligence in human resources management. At the same time, it has been tried to examine how artificial intelligence provides support in basic processes such as recruitment, training, talent and career development, performance evaluation and remuneration. The research was carried out with the cross-sectional survey method in the survey model, which is among the quantitative research methods. The sample of the research consists of 305 individuals working in companies operating in the field of human resources in Turkey. The Demographic Information Form and the Artificial Intelligence Usage Perception Scale in Human Resources Management were used to collect the data. Statistical program for social sciences SPSS-22 was used in the analysis of the data. Descriptive analyzes and intergroup comparison analyzes were used in the research. The t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used in the intergroup comparison findings. According to the results of the study, it has been determined that the employees and managers of the human resources department in Turkey have moderate knowledge about artificial intelligence. In addition, human resources employees and managers are generally not afraid of artificial intelligence and the change towards artificial intelligence. They do not have any perception of anxiety as they can accept change quickly. It has been concluded that human resources employees and managers will accept artificial intelligence technologies as their colleagues in the future, and they will also accept them as leaders. It has been determined that when artificial intelligence is integrated into the candidate finding and selection process, human resources employees and managers have the perception that this technology will save the job from monotony, reduce the stress experienced in finding the appropriate candidate, and provide access to more candidates with the desired quality. Finally, it has been determined that the use of artificial intelligence in human resources management has a significant difference on gender, age, education level, income level, working time, artificial intelligence use in any part of the company, artificial intelligence use in human resources department and seeing artificial intelligence as a leader in the future.