Hastane öncesi acil sağlık çalışanlarının karşılaştığı mesleki riskler ve risk yönetimi Kırıkkale ili örneği
Occupational risks and risk management faced by pre-hospital emergency health workers
- Tez No: 813847
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ALPAGO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, İlk ve Acil Yardım, Health Care Management, Healthcare Management, Emergency and First Aid
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Acil servis bünyesinde bulunan ambulans hizmetleri her türlü koşulda verilmektedir. Bu doğrultuda bu birimde çalışanlar enfeksiyon, kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları, dolaşım sorunları, alerji, şiddet ve stres gibi çok çeşitli risklerle karşı karşıya kalmaktadır. Söz konusu tehlikelerin ergonomik açıdan ortaya çıkma sebepleri, bu tehlikelerinin doğurabileceği sonuçlar geniş bir çerçevede incelenmiş ve bu sorunları sağlıklı bir şekilde saptayıp doğru cevaplar bulunabilmesi için anket formu yönetimi kullanılması planlanmıştır. Türkiye'de hastane öncesi acil sağlık hizmeti ilk olarak 1986 faaliyete geçmiştir. Acil Servis 077 Hızır olarak üç büyük ilde, Ankara, İzmir, İstanbul hizmet vermekteydi. Acil ve Acil Servisler 1997 yılında tüm ülkeyi kapsayacak şekilde genişletilmiştir. Bakanlık, 2003 yılında bu hizmetleri“Acil Sağlık Hizmetleri”olarak değiştirmiştir. Acil Sağlık Hizmetleri sunumu birçok etkene sahiptir. Biyolojik ve kimyasal gerekse psikolojik ve fiziksel olarak karşılaşılan bu risklerin oluşturabilecek zararlarını minimum seviyelere indirmek için İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamında Kişisel Koruyucu Donanımların doğru ve yerinde kullanımı için sağlık çalışanları bilgilendirilmeli ve gerekir ise kurs almaları sağlanmalıdır. Yapılan çalışma ile hastane öncesi sağlık çalışanları, hastane yetkili ve politika yapıcılarına fikir beyan etmesi amaçlanmıştır. Hastane öncesi acil sağlık hizmetleri personeline yönelik yapılan çalışmaların eleştirel bir bakış açısı ile incelerek analiz edilmesi ve anket formu ile en sağlıklı bilgiyi saptamayı amaçlaması bakımından literatüre önemli bir katkı sağlayacaktır. Geçmişten günümüze hastane personellerinin karşılaştıkları riskler değerlendirilerek yeni bir tartışma konusu oluşturma ve mevcut personellerin karşılaştıkları riskleri minimuma indirme konusunda önem teşkil etmektedir. Farklı boyutlarıyla konuyu ele alan çalışmalar olmasına karşın ekonomik, sosyolojik ve toplumsal açıdan derleyip özgün bir bütün olarak bir kaynak bulunmayışı çalışmamızı kendine özgü bir özelliğe kavuşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ambulance services within the emergency service are provided under all conditions. Accordingly, employees in this unit are faced with various risks such as infections, musculoskeletal disorders, circulatory problems, allergies, violence and stress. The reasons for the emergence of these hazards in terms of ergonomics, the consequences of these hazards have been examined in a wide framework and it is planned to use questionnaire form management in order to determine these problems in a healthy way and to find the right answers. In Turkey, the pre-hospital emergency health service first became operational in 1986. Emergency Service 077 was serving as Hızır in three big cities, Ankara, İzmir and İstanbul. Emergency and Emergency Services were expanded to cover the whole country in 1997. The Ministry established these services in 2003. This study is aimed at expressing opinions to pre-hospital health workers, hospital officials and policy makers. Existing studies will make an important contribution to the literature in terms of analyzing them with a critical perspective and aiming to determine the most reliable information with the questionnaire form. It is important to create a new discussion topic by evaluating the risks faced by the hospital staff from the past to the present and to minimize the risks faced by the existing staff. Although there are studies that deal with the subject with different dimensions, the lack of an original source compiled from economic, sociological and social aspects makes our study a unique feature.