Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde mobbingin çalışan performansına etkisi
The effect of mobing on employee performance in special education and rehabilitation centers
  1. Tez No: 813848
  2. Yazar: TUBA GÜLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın amacı; özel eğitim sektöründe Mobing Var mıdır? Çalışan Performansına Etkileri olup olmadığını, nasıl bir etkisi olduğu üzerine araştırma yapılmaktadır. Bu araştırma özel eğitim sektörü üzerinedir. Çalışan performansına mobing etkisi incelenmektedir. Araştırmada tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Muğla ilindeki özel eğitim kurumlarında çalışanlar oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini Muğla ili ve Köyceğiz, Dalaman, Fethiye ilçelerindeki faaliyet gösteren 40 özel eğitim kurumu oluşturmuştur. Araştırmada, iki ölçme aracı (psikolojik şiddet (mobing) ölçeği ve çalışan performansı ölçeği) kullanılmıştır. Veriler, tanımlayıcı ve çıkarımsal istatistikleri içeren SPSS 22 sürümü kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulgularında, çalışanların mobinge maruz kalma ve çalışan performans Tutumları; kadın çalışanların erkeklere göre daha yüksek mobinge maruz kaldığı; evli olanların bekarlara göre çalışma performansı daha düşük olduğu; hissedilen mobing ile çalışan performansı arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğu bulgularına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; Is there Mobing in the private education sector? Research is being conducted on whether and how it affects employee performance. This research is on the private education sector. The effect of mobbing on employee performance is examined. Scanning method was used in the research. The universe of the research consists of employees in private education institutions in Muğla. The sample of the study consisted of 40 private education institutions operating in Muğla province and Köyceğiz, Dalaman and Fethiye districts. Two measurement tools (mobbing scale and employee performance scale) were used in the study. Data were analyzed using SPSS version 22, which includes descriptive and inferential statistics. In the research findings, employees' exposure to mobbing and employee performance Attitudes; female employees are exposed to higher mobbing than males; that married people have lower working performance than singles; It has been found that there is a significant and positive relationship between mobbing and employee performance.