Sağlık çalışanlarında sağlık hukuku eğitimi ve farkındalığı
- Tez No: 813861
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Tıp ve hukuk her zaman birbiri ile ilişkili ve tamamlayan iki farklı dal olarak kabul edilmiştir. Günümüzde hak arama yollarının ve farkındalığın artması, sağlık ile ilgili davaların artmasına ve tıbbın çok hızlı gelişen yönü ile de hukuki düzenlemelere olan ihtiyacı artmıştır. Sağlık hukuku, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 3 Aralık 2003 tarihli ve 5013 sayılı Kanunun onaylanması sonrasında Bakanlar Kurulu'nca 16 Mart 2004 tarihinde İnsan Hakları ve Biyotıp Sözleşmesi imzalanarak Türk Hukuk Sisteminin bir parçası haline gelmiştir. Sağlık Hukuku özellikle hasta haklarının gelişmesi ile şekillenmeye başlamıştır. Hukukumuzda karma bir hukuku dalı olan sağlık hukukunun temelini en başta Anayasamız oluşturmaktadır. Anayasanın 56. md ilk fıkrasında“Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir”hükmü üzerine düzenlenmiştir. Sağlık hukukunun önemli paydaşları olan hasta ve sağlık çalışanlarının hakları açısından çelişen veya çatışan hususların çözüme kavuşturulması yasal düzenlemelerin yapılması esastır. Tıp alanındaki gelişmeleri yakından takip eden ve bunlara yasal düzenlemeler getiren Sağlık Hukuku Anabilim Dalı olarak tüm sağlık çalışanlarının eğitiminde yer almalıdır. Bu çalışmamızla ülkemizde yapılan çalışmaları artırmak ve sağlık çalışanlarında sağlık hukuku bilincinin oluşturulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Medicine and law have always been considered as two different branches that cover and complement each other. Today, the increase in legal remedies and awareness, the increase in cases related to health, and the need for legal regulations with the rapidly developing aspect of medicine have increased. Health law has become a part of the Turkish Legal System by signing the Human Rights and Biomedicine Convention on March 16, 2004 by the Council of Ministers, following the approval of the Law No. 5013 dated 3 December 2003 by the Turkish Grand National Assembly. Health Law has started to take shape especially with the development of patient rights. Health Law, which is a mixed law branch in our law, primarily forms the basis of the Constitution. The first paragraph of Article 56 of the Constitution is based on the provision“Everyone has the right to live in a healthy and balanced environment”. It is essential to resolve discordant or conflicting issues in terms of patient rights and healthcare worker rights, which are important stakeholders of the Health Law, and make legal arrangements. As the Department of Health Law, which closely follows the developments in the field of medicine and brings legal regulations, it should take part in the education of all health professionals. With this study, it is aimed to increase the studies carried out in our country and to create awareness of health law among healthcare professionals.