Exact and numerical solutions of the fractional gear-grimshaw model
Kesirli gear-grimshaw modelinin kesin ve nümerik çözümleri
- Tez No: 813866
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİT SAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Kesirli diferansiyel denklemler yani kesirli mertebeden türev içeren diferansiyel denklemler mühendislik, fizik, biyoloji gibi gerçek dünya problemlerini modelleme de olağanüstü yetenekleri nedeniyle bilim dünyasının ilgi odağı olmuştur. Şimdiye kadar kesirli türevin birçok tanımı yapılmıştır. Bunlardan bazıları şunlardır: Riemann-Liouville, Caputo, modified Riemann-Liouville, Jumarie, Hadamard, Atangana–Baleanu, Caputo– Fabrizio, Riesz kesirli operatorler. Bu tez çalışmasında KdV denklem ailesinden olan zaman kesirsel türevli GearGrimshaw denklem sistemi ele alınmıştır. Bu denklem ile okyanus ve nehirlerdeki iki katmanlı sığ su dalgalarının dinamikleri modellenmiştir. Ayrıca parametrelere verilen özel değerlerle birçok sığ su dalgası modelini kapsar. Kesirsel dönüşüm kullanılarak adi diferansiyel denkleme indirgenen Kesirsel GG denkleminin Sine-Gordon açılım yöntemi ile kesin çözümleri hiperbolik fonksiyon cinsinden elde edilmiştir. Bulunan çözümlerin bir kısmının 3-boyutlu ve düzey grafikleri çizilmiştir. Ayrıca sayısal çözüm yöntemlerinden kalanlı kuvvet serileri yöntemiyle denklemin yaklaşık çözümleri 𝛼 nın üç farklı değeri için elde edilmiştir. Bulunan kesin çözümler ile yaklaşık çözümlerin farklarının mutlak değerleri de bir tablo olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fractional differential equations, i.e. differential equations containing fractional derivatives, have been the focus of attention of the scientific world due to their extraordinary abilities in modeling real world problems such as engineering, physics and biology. Many definitions of the fractional derivative have been made so far, some of them are: Riemann-Liouville, Caputo, modified Riemann-Liouville, Jumarie, Hadamard, Atangana–Baleanu, Caputo–Fabrizio, Riesz fractional operators. In this thesis, the Gear-Grimshaw equation system with time fractional derivatives, which is from the family of KdV equations, is discussed. And with this equation , the dynamics of two - layer shallow water waves in oceans and rivers are modeled . Also covers many shallow water wave models with special values taken to parameters. The excat solutions of the fractional GG equation, which was reduced to the ordinary differential equation by using the fractional transformation, were obtained in terms of hyperbolic functions by using the Sine-Gordon expansion method. 3D and contour graphs of some of the solutions found are drawn. In addition, approximate solutions of the equation were obtained for three different values of α by using the residual power series method, which is one of the numerical solution methods. The absolute values of the difference between the exact solutions and the approximate solutions are given as a table.