Derin anterior lameller keratoplasti ile penetran keratoplastinin görsel ve anatomik sonuçlarının karşılaştırılması
Derin anterior lameller keratoplasti ile penetran keratoplastinin görsel ve anatomik sonuçlarinin karşilaştirilmasi
  1. Tez No: 267840
  2. Yazar: CAHİD ŞAHBAZOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİT EĞRİLMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
AmaçDerin anterior lameller keratoplasti ile penetran keratoplastinin, görsel ve anatomik başarı sonuçlarının karşılaştırılması.Gereç ve YöntemlerEge Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları kliniğinde 2006-2009 tarihleri arasında benzer tanılarla Derin Anterior Lameller Keratoplasti (DALK) uygulanan 28 göz ve Penetran Keratoplasti (PK) uygulanan 28 göz bu retrospektif çalışmaya dahil edildi. . Grup 1'i (DALK) ve Grup 2'yi (PK) oluşturan hastaların ortalama yaşları sırası ile 29,5 ± 13,6 (12 ila 64 yaş arası) ve 30,3 ± 13,6 (16 ila 78 yaş arası) idi. DALK grubundaki olgulara Anwar ve Teichmann cerrahi tekniği ile derin ön lamellar keratoplasti uygulandı. Donör doku tripan mavisi ile boyandıktan sonra endotel ve Descemet membranı soyularak alıcı yatağa yerleştirildi. Tüm olgularda donör dokusunun çapı 0,25 mm daha geniş tutularak 16 geçişli tek-tek sütür ile alıcı yatağa tespit edildi. İki grubun karşılaştırılması için bağımsız t testi, Mann Whitney U testi ve ki-kare testi kullanıldı. Korelasyon testleri Pearson korelasyon testi ile yapıldı.SonuçCerrahi öncesi en iyi düzeltilmiş görme keskinliği Grup 1 ve Grup 2 de sırası ile 0,16 ± 0,15 (0,008 ila 0,5 arası) ve 0,10 ± 0,12 (0,008 ila 0,5 arası) idi.
Özet (Çeviri)
Purpose:Comparing visual and anatomical results of deep anterior lamellar keratoplasty (DALK) with penetrating keratoplasty (PK).Material and Methods:Twentyeight eyes underwent to DALK and 28 eyes underwent to PK with similar indications in Ege University Hospital between 2006 to 2009 years were included to this retrospective study. Mean age of DALK group (Group 1) and PK group (Gorup 2) were 29.5 ± 13.6 (between 12 and 64)and 30.3 ± 13.6 (between 16 and 78) years respectively. Anwar and Teichmann?s big-bubble technique was performed for DALK surgeries. Descemet membranes were stripped from the donor cornea with the help of Trypan blue and donor buttons were replaced to recipient bed without Descemet and endothelium. In all surgeries 0.25 mm larger donor buttun was replaced to recipient bed. All interrupted 16 sutures were used. Statistical comparisons between the groups were performed by using independent t test, Mann Whitney U test and Chi-square tests. Correlation analysis was performed with Pearson correlation test.Results:Mean best corrected visual acuity levels were 0.16 ± 0.15 (between 0.008 and 0.50) in Group 1 and 0.10 ± 0.12 (between 0.008 and 0.50) in Group 2 at preoperatively.