Femoroasetabular sıkışma sendromlu hastalarda, konvansiyonel fizyoterapiye ek uygulanan sakroiliak ve lomber mobilizasyonların ağrı, denge, nöromusküler kontrol ve fonksiyona etkisi
Effects of sacroilac and lumbar mobilizations applied toconventional physiotherapy on pain, balance, neuromuscular control and function in patients with femoroacetabular impingement syndrome
- Tez No: 813971
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLBER KARAGÖZOĞLU COŞKUNSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, femoroasetabular sıkışma sendromlu (FASS) hastalarda konvansiyonel fizyoterapiye ek uygulanan sakroiliak ve lomber mobilizasyonların ağrı, denge, nöromusküler kontrol ve fonksiyona etkisini araştırmak amacıyla planlandı. Çalışmaya aynı ortopedist hekim tarafından FASS tanısı alan 20 kişi dahil edildi. Katılımcılar randomize kontrol grubu (KG) ve deney grubuna (DG) (n=1:1) olarak 2'ye ayrıldı. Kalça eklem hareket açıklığı (kEHA) (fleksiyon, ekstansiyon, abdüksiyon, addüksiyon), ağrı (numerik ağrı skalası (NAS)), denge ve nöromusküler kontrol (yıldız denge testi (YDT)), kalça fonksiyon seviyesi (kalça değerlendirme skoru (KDS)) ile tedavi öncesi ve sonrası (6. Hafta sonunda) değerlendirildi. Her iki gruba da konvansiyonel fizyoterapi, fizyoterapist gözleminde ve evde egzersiz programı 6 hafta boyunca haftada 2 kez toplam 12 seans tedavi uygulandı.DG'ye bunlara ek olarak her seans lumbosakral mobilizasyonlar uygulandı (Mulligan anterior ilium teknik, Mulligan posterior ilium teknik, Maitland lumbal bölge mobilizasyonu). Grup içi değerlendirmelerde her iki grupta kalça ekstansiyon yönü haricindeki tüm yönlerde, NAS skorunda, YDT anterior ve posterolateral yönlerine uzanım mesafesinde, KDS toplam ve alt ölçeklerinde istatistiksel olarak anlamlı gelişme bulundu. Gruplararası değerlendirmede ise deney grubu lehine kalça eksternal rotasyon (p=0,033) ve lumbosakral mobilite (p=0,015) parametrelerinde anlamlı fark bulundu. Çalışmamızın sonucunda konvansiyonel fizyoterapiye ek uygulanan sakroiliak ve lomber mobilizasyonların, konvansiyonel fizyoterapi ile karşılaştırıldığında tüm parametrelerde daha üstün sonuçlar ortaya çıkmasına rağmen istatistiksel olarak sadece kalça eksternal rotasyonu ve lumbopelvik mobilite değerlerinde anlamlı fark ortaya koydu
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the effects of sacroiliac and lumbar mobilization as additional interventions to conventional physiotherapy (CP) on pain, balance, neuromuscular control, hip range of motion (hROM) and hip function in patients with femoroacetabular impingement syndrome (FAIS). Twenty individuals diagnosed with FAIS by the same orthopedic physician were included in study. They were randomly divided into two groups; the control group (CG) and the experimental group (EG) (n=1:1). Both groups received CP, including supervised sessions an a home exercise program, for a total of 12 sessions over a 6-week period, with two sessions per week. In addition to these interventions, the EG received lumbosacral mobilizations (Mulligan anterior and posterior ilium technique, Maitland lumbar mobilization) during each session. Pain (numeric pain rating scale (NPRS)), balance and neuromuscular control (star excursion balance test (SEBT)), hROM (flexion, extension, abduction, adduction) and and hip function (hip outcome score (HOS)) were assessed before and after (at the end of the 6-week). Intragroup evaluations showed statistically significant improvements in hROM except hip extension, NPRS scores, reach distances in the anterior and posterolateral directions of SEBT and total and subscale scores of HOS in both groups. In the intergroup evaluation, the EG demostrated significant results in hip external rotation (p=0,033) and lumbosacral mobility (p=0,015) compared to the CG. Although the addition of sacroiliac and lumbar mobilizations to CP yielded superior outcomes in all parameters compared to CP alone, significant differences were only in external rotation hROM and lumbopelvic mobility.