Değişen anestezi öncesi değerlendirme formları ve anestezi takip fişlerinin dokümantasyon yeterliliği açısından karşılaştırılması
Comparison of revised pre-anesthesia evaluation forms and anesthesia follow-up charts in terms of documentation adequacy
  1. Tez No: 813972
  2. Yazar: EZGİ CEREN SEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAFAK EMRE ERBABACAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Amaçlar: Anestezi kaydı, anestezi uygulamasının ayrılmaz bir parçasıdır. Çalışmamızda daha çok yeterlilik kriteri içerecek şekilde revize edilen ve dizaynı değiştirilen“Anestezi Öncesi Değerlendirme Form”ları ve“Anestezi Takip Fiş”lerinin kullanımının, kayıt tutma yeterliliğine etkisini araştırmayı planladık. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışma için, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Tıp Fakültesi genel cerrahi ve üroloji ameliyathanesinde opere olan hastalara ait, revizyon öncesi 256 ve revizyon sonrası 240 anestezi kaydı toplandı. 5 adet revizyon öncesi Anestezi Takip Fişi yırtılmış olması sebebiyle çalışmadan dışlandı. İncelemeye alınan anestezi formları, Amerikan Anesteziyoloji Derneği (ASA) ve Avustralya ve Yeni Zelanda Anestezistler Koleji (ANZCA) Rehberlerine göre seçilen yeterlilik kriterleri üzerinden karşılaştırmaya tabii tutuldu. İstatistiksel analiz için IBM SPSS Ver. 2.1 kullanıldı. Yeterlilik kriterlerinin karşılaştırılması için ki-kare testi ve Fisher's exact testi kullanıldı. Toplam puanların median değerleri ve karşılaştırması Mann-Whitney-U testi kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: Anesthesia record is an integral part of anesthesia practice. In our study, we planned to investigate the effect of using revised“Pre-Anesthesia Evaluation Forms”and“Anesthesia Follow-up Forms”that include more competency criteria and have been redesigned on the recording competence. Material and Method: For this retrospective study, 256 pre-revision and 240 post-revision anesthesia records of patients undergoing surgery in the general surgery and urology operating rooms of Istanbul University-Cerrahpaşa Faculty of Medicine were collected. Five pre-revision Anesthesia Follow-up Forms were excluded from the study due to being torn. The anesthesia forms included in the study were compared based on competency criteria selected according to the guidelines of the American Society of Anesthesiologists (ASA) and the Australian and New Zealand College of Anaesthetists (ANZCA).