Lobus temporalis'in alt yüzündeki girus ve sulkusların, fossa cranii media'da bulunan kemik belirteçlerin izdüşümlerine göre anatomik konumlarının kadavra disseksiyonunda morfometrik incelenmesi
Morphometric examination of the anatomical position of the inferior aspect of the temporal lobe surface gyrus and sulci according to the projection of bone markers in fossa cranii media cadaver dissection
  1. Tez No: 966040
  2. Yazar: İHSAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİMEL KENDİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Cerrahi hedefin veya geçiş yolunun fossa cranii media olduğu nöroşirürjikal yaklaşımlarda temporal lob ve fossa cranii media anatomisinin bilinmesi önemlidir. Temporal lobun özellikle inferior yüzeyi üzerinde fossa cranii media yerleşimli kemik belirteçlerinin izdüşümleri nöroşirürjikal oryantasyon açısından cerrahi işlem sırasında kritiktir. Cerrahi planlamada ve anatomik yön bulmada kemik yapıların ve bu yapılarım sulkal ve giral yapılar üzerinde izdüşümleri güvenilir topolojik işaretlerdir. Bu çalışmanın amacı fossa cranii mediadaki kemik belirteçlerin lobus temporalisin inferior yüzeyindeki izdüşümlerini çalışmak ve bu kemik belirteçleri kullanarak oluşturulan kemik pencerelerden görülen temporal lobun inferior yüzeyindeki sulkal ve giral yapıları araştırmaktır. Ek olarak fossa cranii mediada yer alan kanal ve kenar yapıların açısal ilişkilerini ortaya koymaktır. Bu çalışma 10 taze donmuş kadavra kafasına ait toplamda 20 sağ ve sol fossa cranii mediaya ve lobus temporalis inferior yüzeyine ait ölçümleri ve gözlemleri kapsamaktadır. Canalis semicircularis superior'un aksiyel planda orta hatta sagittal eksenle olan ön açılanması (CSSA), margo superior partis petrosa'nın aksiyel planda orta hatta sagittal eksenle olan ön açılanması (MSPA), canalis acusticus internus'un aksiyel planda orta hatta sagittal eksenle olan ön açılanması (CAIA) ve canalis carotici'nin aksiyel planda orta hatta sagittal eksenle olan ön açılanması (CCA) bu çalışma özelinde hesaplanmış ve bu açıların ortalaması sırasıyla sağ tarafta 39, 124.6, 101.2, 120.2 derece solda ise 41.5, 126.7, 198.6, 120.9 derece olarak bulunmuştur. Elde edilen bulgulara göre CSSA, MSPA ve CAIA açılarında sol tarafta genellikle sağ tarafa göre daha yüksek ortalama değerler saptanırken; CAIA açısı özellikle yüksek varyasyon göstermesiyle dikkat çekmiştir. Çalışmada, sfenoidal, skuamozal, medial petröz ve lateral petröz olmak üzere dört farklı kemik pencere oluşturulmuş ve bunların üzerinden giral ve sulkal yapıların görünürlüğü değerlendirilmiştir. Elde edilen verilerde sfenoidal pencere en fazla sayıda yapının izlendiği pencere olmuştur. Gyrus parahippocampalis ve gyrus occipitotemporalis medialis ise hem sfenoidal hem de medial petröz pencereden görünür durumda olmuştur. Lobus temporalis inferior yüzeyinde anatomik olarak şekil ve boyut açısından en az varyasyon gösteren gyrus parahippocampalis özelinde, inceleme kapsamı içinde olan 8 kemik belirteçten 6'sı (foramen ovale, foramen rotundum, foramen spinosum, apertura interna canalis carotici, impreessio trigeminalis, canalis acusticus internus) bu girusta izlenebilmekteydi. Sulcus rhinalis üzerinde izdüşümleri olan yapılar foraminal yapılarken, hiçbir anatomik belirteç sulcus occipitotemporalis ile ilişkilendirilemedi. Bu çalışmada pencere anatomisi yöntemi ilk kez fossa cranii mediaya iç yüzeyinden uygulandı. Aynı şekilde ilk kez fossa cranii mediada yeni kenar yapıları ve çizgiler tanımlandı. Sonuç olarak, bu çalışma morfometrik çeşitlilik, cerrahi anlam taşıyan açısal ölçümler ve fossa cranii medianın lobus temporalis inferior yüzeyiyle ilişkilendirilmesi açısından kafa tabanı anatomisine ve cerrahisine yönelik önemli katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In neurosurgical approaches where the surgical target or corridor involves the middle cranial fossa, a thorough understanding of the anatomy of both the temporal lobe and the middle cranial fossa is essential. In particular, the projections of osseous landmarks located in the middle cranial fossa onto the inferior surface of the temporal lobe are critical for surgical orientation during the procedure. In surgical planning and anatomical navigation, bony structures and their projections onto sulcal and gyral formations serve as reliable topological markers. The aim of this study is to investigate the projections of bony landmarks located in the middle cranial fossa onto the inferior surface of the temporal lobe and to analyze the sulcal and gyral structures visible through bony windows created using these landmarks. Additionally, the angular relationships of canals and edge structures located in the middle cranial fossa were assessed. This study includes measurements and observations from a total of 20 right and left middle cranial fossae and inferior temporal lobes of 10 fresh-frozen cadaveric heads. Specifically, the anterior angulation in the axial plane between the superior semicircular canal and the mid-sagittal axis (CSSA), the anterior angulation of the superior margin of the petrous part of the temporal bone (MSPA), the anterior angulation of the internal acoustic canal (CAIA), and the anterior angulation of the carotid canal (CCA) were calculated. The mean values of these angles were found to be 39°, 124.6°, 101.2°, and 120.2° on the right side, and 41.5°, 126.7°, 198.6°, and 120.9° on the left side, respectively. The findings indicated that the CSSA, MSPA, and CAIA angles generally had higher mean values on the left side compared to the right, with the CAIA angle exhibiting particularly high variation. Four different bony windows were created and evaluated in terms of visibility of gyral and sulcal structures: sphenoidal, squamosal, medial petrous, and lateral petrous windows. Among these, the sphenoidal window allowed visualization of the greatest number of anatomical structures. The parahippocampal gyrus and the medial occipitotemporal gyrus were visible through both the sphenoidal and medial petrous windows. Among the anatomical structures on the inferior surface of the temporal lobe, the parahippocampal gyrus demonstrated the least morphological variation in shape and size. Notably, 6 out of 8 bony landmarks included in the study (foramen ovale, foramen rotundum, foramen spinosum, internal opening of the carotid canal, trigeminal impression, and internal acoustic canal) were projected onto this gyrus. While foraminal structures were aligned with the projection of the rhinal sulcus, no anatomical landmark could be associated with the occipitotemporal sulcus. This study is the first to apply the bony window anatomy method to the internal surface of the middle cranial fossa. Additionally, new edge structures and lines were defined for the first time in the middle cranial fossa. In conclusion, this study offers significant contributions to skull base anatomy and surgery through its analysis of morphometric variability, surgically relevant angular measurements, and the anatomical relationships between the middle cranial fossa and the inferior surface of the temporal lobe.