Etik tüketim bağlamında kdk incelenmesi : Kozmetik ürün kullanıcılarının segmentasyonu
  1. Tez No: 813985
  2. Yazar: BEYZA KAHYA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZER DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Grunig'in iletişim davranışına ilişkin durumsal teorisi, insanların neden iletişim kurduklarını ve ne zaman iletişim kurduklarını açıklamaya çalışmaktadır. Kamuların durumsal kuramı, iletişimin davranışsal etkilerinin yanı sıra, bu sonuçların en olası olduğu belirli iletişim türleri ve kamu türleri ile en yaygın şekilde bağlantılı olan tutumları da tahmin etmektedir. Bu çalışmada da kamuların durumsal kuramından yola çıkılarak, kozmetik ürün kullanıcılarının segmentasyonu hakkında bilgi edinilmesi amaçlanmıştır. Son yıllarda özellikle kozmetik sektöründe büyük bir değişim yaşanmaktadır. İnsanlar, kozmetik ürünlerin tercih edilmesinde ve satın alma niyetlerinde, farklı faktörlerden etkilenmektedir. Bu durum, kamuların durumsal kuramı ile kamunun farklı segmentasyonda olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Grunig's situational theory of communicative behavior attempts to explain why and when people communicate. Situational theory of publics predicts the behavioral effects of communication, as well as the attitudes most commonly associated with the particular types of communication and types of publics for which these outcomes are most likely. In this study, it is aimed to obtain information about the segmentation of cosmetic product users based on the situational theory of publics. In recent years, there has been a great change especially in the cosmetics industry. People are affected by different factors in the choice of cosmetic products and their purchase intentions. This shows that the situational theory of publics and the public are in different segmentation.