LEED sertifikalı hastanelerdeki peyzaj tasarımlarının çalışan memnuniyetine etkisi: İstanbul Memorial Bahçelievler Hastanesi örneği
The effect of landscape design in LEED certified hospitals on employee satisfaction: the case of İstanbul Memorial Bahçelievler Hospital
- Tez No: 814017
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV P. GÜRBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Günümüzde sürdürülebilirliğin yapısal çevremiz üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Yapı sektörü, küresel ve yerel ölçekte çevresel değişimlerden büyük ölçüde sorumludur ve daimî olarak sürdürülebilirlik baskısıyla karşı karşıyadır. Çevresel performansı iyileştirmek ve daha sağlıklı bir çevre yaratmak için 'yeşil' tasarım önerileri günden güne geliştirilmeye devam etmektedir. Küresel ölçekte en kapsamlı ve en çok tercih edilen yeşil bina sertifika sistemi olan LEED; başta enerji ve su etkinliğini teşvik ederek, kullanıcıların ve toplumun sağlık, refah ve konfor düzeylerini en üst seviyeye çıkarmayı hedeflemektedir. Çalışma, 'Sağlık Tesisleri için LEED Platinium' sertifikalı Memorial Bahçelievler Hastanesi çalışanlarının memnuniyetini etkileyen faktörleri belirlemeyi ve genel memnuniyet durumlarını ortaya koyarak öneriler geliştirmeyi amaçlamaktadır. Algılanan konforu çeşitli açılardan değerlendirmek için iç ve dış mekân kalite unsurları irdelenmiş ve çalışan önerileri dikkate alınmıştır. Veriler anket yöntemi ile toplanarak, her kategori için ortalama değerler hesaplanmış ve SPSS istatistik programı ile analiz edilmiştir. Yeşil alanların hastaların iyileşmesi ve çalışanların motivasyonunun artırmasına katkısı olup olmadığı ayrıca irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently, sustainability has been known to impact our built environment significantly. The building sector is mainly responsible for environmental changes on a global and local scale and is constantly facing sustainability pressures. 'Green' design proposals continue to be developed daily to improve environmental performance and create a healthier environment. LEED, the most comprehensive and preferred green building certification system globally, aims to maximize users' and society's health, welfare and comfort by promoting energy and water efficiency. The study aims to determine the factors affecting the satisfaction of the employees of 'LEED for Healthcare Platinum' certified Memorial Bahçelievler Hospital and to develop recommendations by revealing their overall satisfaction. Indoor and outdoor quality factors were examined to evaluate perceived comfort from various angles, and employee suggestions were considered. Data were collected by survey method, and mean values were calculated for each category and analyzed with SPSS statistical program. The contribution of green areas to patients' recovery and employees' motivation was also analyzed.