Yanık modelinde wharton jeli mezenkimal kök hücre kaynaklı conditioned medium'un yara iyileşmesi üzerindeki etkinliğinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of wharton's jelly deli̇vered mesenchimal stem cell condi̇ti̇oned medium on wound healing in a burns model
  1. Tez No: 814024
  2. Yazar: NIJAT MAJIDOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA TOSUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Yanık her bir insanın karşılaşabileceği en önemli travmalardan biridir. Yanık yaraları hem hastalara hem de sağlık sistemine önemli zorluklar oluşturmaktadır. Derin yanıklarda ciltaltı yapıların (dermis, hipodermis ve kaslar) etkilenmesi ile uzamış yara iyileşme zamanı en önemli zorluklardan biridir. Yanık sonrası geniş bir hücre ve doku kaybı oluşabilir. Aynı zamanda yanık sonrası komplikasyonlar gelişebilir ki, bu da tedavi sürecinde zorluklara neden olabilmektedir. Günümüzde sıklığı giderek artan ve mortalite ve morbiditeye neden olan yanığın tedavisinde kök hücre uygulamaları günden güne artmaktadır. Literatürde yanık tedavisinde Kemik İliği Mezenkimal Kök hücre kaynaklı Conditioned Medium daha önce kullanılmıştır. Fakat Wharton Jeli Mezenkimal Kök hücre kaynaklı Conditioned Medium'un (WJMKH-CM) yanık tedavisinde kullanımına literatürde rastlanmamıştır. Bu çalışmada yanık sonrası Wharton Jeli Mezenkimal Kök hücre kaynaklı Conditioned Mediumun yanık iyileşmesine katkıda bulunup bulunmadığı ve yara iyileşmesi üzerinde etkisi varsa bunu hangi yolla gerçekleştirildiği araştırılmaktadır. 64 adet rat randomize olarak 4 gruba ayrıldı (1. Grup 16, 2. Grup 16, 3. Grup 16, 4. Grup 16 olacak şekilde) Her grupta 8 adet dişi, 8 adet erkek rat bulundu. Her grup 2 alt gruba ayrıldı (Grup 1a 8, Grup 1b 8, Grup 2a 8, Grup 2b 8, Grup 3a 8, Grup 3b 8, Grup 4a 8, Grup 4b 8 olacak şekilde). Her alt grupta 4 adet erkek, 4 adet dişi rat bulundu. 1. gruba (kontrol) yanık sonrası herhangi bir uygulama yapılmadı. 2. gruba yanık sonrası 1. günde PRP (Platelet Rich Plazma) uygulandı. 3. gruba 1. günde Gümüş sulfadiazin uygulandı. 4. gruba yanık sonrası 1. günde Wharton Jeli Mezenkimal Kök hücre kaynaklı Conditioned Medium uygulandı. Grup 1 a, 2 a, 3 a ve 4 a 'dakı ratlardan 7 gün sonra, grup 1 b, 2 b, 3 b, 4 b 'deki ratlardan ise 14 gün sonra örnekler alındı. Makroskobik, histolojik ve PCR değerlendirmeleri yapıldı. Deneysel olarak yanık oluşturulan dört grupta da makroskopik düzeyde derin ikinci derecede yanık oluştuğu tespit edildi. Çalışma süresince yapılan makroskobik muayenelerde Wharton Jel Mezenkimal Kök Hücre kaynaklı Conditioned Medium ve Gümüş sulfadiazin uygulanan gruplarda yara kabuğunun daha sağlam ve daha kısa sürede şekillendiği dikkat çekti. Her 3 ilaç grubunun da yanık iyileşmesini indüklediği saptanmıştır. Wharton Jeli Mezenkimal Kök Hücre kaynaklı Conditioned Medium hiperemiyi, PMNL düzeylerini, anjiyogenezisi, fibroblast düzeylerini, epitelizasyonu, VEGF düzeylerini artırıp, IL-1 düzeylerini azaltarak yapmaktadır. Gümüş sulfadiazin hiperemiyi, PMNL düzeylerini artırıp, IL-1 düzeylerini azaltarak yanık iyileşmesine katkı sağlamaktadır. PRP ise fibroblast düzeylerini, epitelizasyonu, VEGF düzeylerini artırıp, IL-1 düzeylerini azaltarak etki etmektedir. Daha az yan etkilerinin olması, ucuz ve kolay eldeedilebilir olması, en az PRP ve altın standart olarak kabul edilen Gümüş sulfadiazin kadar yanık iyileşmesine etki edebilmesi nedeniyle Wharton Jeli Mezenkimal Kök Hücre kaynaklı Conditioned Medium'un yanık tedavisinde yaygın olarak kullanılabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Burns are one of the most important traumas that every person can face. Burn wounds pose significant challenges to both patients and the healthcare system. Prolonged wound healing time is one of the most important challenges in deep burns, as the subcutaneous structures (dermis, hypodermis and muscles) are affected. Extensive cell and tissue loss may occur after burns. At the same time, complications may develop after burns, which can cause difficulties in the treatment process. Stem cell applications are increasing day by day in the treatment of burns, the frequency of which is increasing day by day and causes mortality and morbidity. In the literature, Bone Marrow derived Mesenchymal Stem cell Conditioned Medium has been used before in the treatment of burns. However, the use of Wharton's Jelly derive Mesenchymal Stem cell Conditioned Medium (WJMSC-CM) in the treatment of burns has not been found in the literature. In this study, it is investigated whether Wharton's Jelly derive Mesenchymal Stem cell Conditioned Medium contributes to burn healing and if it has an effect on wound healing, in which way it is achieved. 64 rats were randomly divided into 4 groups (1. Group 16, 2. Group 16, 3. Group 16, 4. Group 16). There were 8 female and 8 male rats in each group. Each group was divided into 2 subgroups (Group 1a 8, Group 1b 8, Group 2a 8, Group 2b 8, Group 3a 8, Group 3b 8, Group 4a 8, Group 4b 8). There were 4 male and 4 female rats in each subgroup. In the 1. group (control), no application was made after the burn. PRP (Platelet Rich Plasma) was applied to the 2. group on the first day after the burn. Silver sulfadiazine was applied to the 3. group on the first day. Wharton's Jelly derive Mesenchymal Stem cell Conditioned Medium was applied to the 4. group on the first day after the burn. Samples were taken 7 days after the rats in group 1 a, 2 a, 3 a and 4 a, and 14 days later from the rats in group 1 b, 2 b, 3 b, and 4 b. Macroscopic, histological and PCR evaluations were performed. It was determined that deep second degree burns occurred at the macroscopic level in all four groups with experimental burns. In the macroscopic examinations made during the study, it was noted that the scab was formed more robustly and in a shorter time in the groups treated with Wharton's Jelly derive Mesenchymal Stem cell Conditioned Medium and Silver sulfadiazine. All three drug groups were found to induce burn healing. Wharton's Jelly derive Mesenchymal Stem cell Conditioned Medium causes hyperemia, PMNL levels, angiogenesis, fibroblast levels, epithelialization, and VEGF levels by increasing IL-1 levels. Silver sulfadiazine contributes to burn healing by increasing hyperemia, PMNL levels and decreasing IL-1 levels. On the other hand, PRP acts by increasing fibroblast levels, epithelialization, VEGF levels and decreasing IL-1 levels. We think that Wharton's Jelly derive Mesenchymal Stem cell Conditioned Medium can be widely used in the treatment of burns, as it has fewer side effects, is cheap and easily available, and can affect burn healing at least as much as PRP and Silver sulfadiazine, which is considered the gold standard.