Sivas İmranlı yöresi oyun havaları müziklerinin derlenmesi ve müzikal yönden incelenmesi
A compilation and a musical investigation of the game weather music in Sivas İmranlı region
  1. Tez No: 814031
  2. Yazar: BİNALİ İLGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLAN AKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Müziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Sivas İmranlı yöresi oyun havaları müziklerinin derlenmesi ve müzikal yönden incelemelerinin yapılması çalışmamızın konusudur. İmranlı yöresi oyun havalarının müziklerinin derlenip notaya alınması ve geçmişten günümüze gelişim ve değişimlerinin incelenmesi amaçlarımız arasında yer almaktadır. İmranlı yöresinde icra edilen bu oyun havalarının bazılarının unutulmaya yüz tuttuğu tespit edilmiştir. Sivas İmranlı yöresi oyun havaları konusu ile ilgili literatür taraması yapılmıştır. Literatür taraması sonucunda İmranlı yöresi oyun havaları ile ilgili herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Yöre halkı ile yapılan görüşmeler sonucu İmranlı yöresi oyun havalarının kaydedildiği birçok video kayıtlarına ulaşılmıştır. İmranlı yöresinin düğünlerinin kaydedildiği, yörenin oyun havalarının icra edildiği bu video kayıtları izlenmiş olup, oyun havaları müzikleri notaya alınmış ve incelenmiştir. İmranlı ilçesinin büyük şehirlere göç etmiş olan köylülerinin düğünlerinde icra edilen İmranlı yöresi oyun havaları izlenerek sesli ve görüntülü olarak kaydedebilen cihazlarla kayıt altına alınmıştır. Bu kayıtlar bilgisayar ortamına aktarılarak İmranlı yöresi oyun havaları notaya alınmış olup müzikal yönden incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Çalışma konusu hakkında yöre halkı ile söyleşi ve röportajlar yapılmıştır. İmranlı yöresi oyun havalarını icra eden zurnacılar ile röportajlar yapılmış olup bu röportajlar değerlendirilmiştir. Yapılan bu görüşmeler neticesinde alınan bilgiler kamera ile kayıt altına alınıp bilgisayar ortamına aktarılarak incelenmiştir. Yaptığımız araştırmalarda Sivas'ın İmranlı ilçesi yöresine ait oyun havalarının müziklerinin şimdiye kadar derlenmediği ve notaya alınmadığı saptanmıştır. Sivas İmranlı yöresi oyun havaları ve müziklerinin birkaç tanesinin unutulmaya yüz tuttuğu tespit edilmiştir. Sivas İmranlı yöresi oyun havalarının müziklerinin derlenmemesi ve kayıt altına alınmaması bu konu hakkında çalışmamız için ayrıca bir neden oluşturmuştur. Daha önce derlenmemiş ve unutulmaya yüz tutmuş Sivas İmranlı yöresi oyun havaları müziklerinin tarafımızca derlenerek literatüre/Repertuara kazandırılması amaçlanmıştır. İmranlı yöresi halk oyunlarını konu alan çalışmalara müzikal açıdan kaynak oluşturması, bu çalışmanın diğer bir amacı arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is to compile the dance music of Sivas İmranlı region and to analyze them musically. Compiling and notating the music of the play tunes of the İmranlı region and examining their development and changes from the past to the present are among our aims. It has been determined that some of these dances performed in the İmranlı region are about to be forgotten. A literature review was conducted on the subject of play airs in Sivas İmranlı region. As a result of the literature review, no study was found about the game weather of the İmranlı region. As a result of the interviews with the local people, many video recordings of the Imranlı region game weather were found. These video recordings, in which the weddings of the İmranlı region were recorded and the dances of the region were performed, were watched, and the music of the dances were recorded and examined. Imranlı region dance performances performed at the weddings of the villagers of İmranlı district who had migrated to the big cities were recorded with audio and video recording devices. These recordings were transferred to the computer environment, and the game moods of the İmranlı region were recorded, examined and evaluated musically. Interviews and interviews were conducted with the local people about the study subject. Interviews were made with the zurna players who performed the dances of the İmranlı region and these interviews were evaluated. The information obtained as a result of these interviews was recorded with a camera and analyzed by transferring it to the computer environment. In our research, it has been determined that the music of the play airs belonging to the region of İmranlı district of Sivas has not been compiled and notated until now. It has been determined that a few of the dance styles and music of Sivas İmranlı region are about to be forgotten. The fact that the music of the play tunes of Sivas İmranlı region is not compiled and recorded has also created a reason for us to work on this subject. It is aimed to compile the dance music of Sivas İmranlı region, which has not been compiled before and which has sunk into oblivion, and to bring it into the literature / repertoire. Another aim of this study is to create a musical resource for the studies on the folk dances of the İmranlı region.