Küresel girişimcilik endeksi çerçevesinde Türkiye'de küresel girişimciliğin gelişimi
The development of global entrepreneurship in Turkey within the framework of the global entrepreneurship
  1. Tez No: 814032
  2. Yazar: AYŞE ATIL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Küresel Girişimcilik Endeksi (GEM) dünya genelinde girişimcilik eğilimlerini izleyen ve analiz eden bir araştırma projesidir. Türkiye'de de GEM çalışmaları yürütülmekte ve raporlar yayınlanmaktadır. GEM raporları, küresel girişimcilik kültürü ile Türkiye'nin girişimcilik kültürü arasındaki farklılıkları gözler önüne sermektedir. Küresel girişimcilik kültürü, özellikle ABD ve Avrupa'da hakim olan bir kültürdür ve bu kültürde girişimci olmak, yenilikçi fikirler üretmek ve risk almak teşvik edilmektedir. Ancak Türkiye'de henüz gelişmekte olan girişimcilik kültürü, çok sayıda insanın geleneksel iş kollarında çalışmayı daha güvenli bulması nedeniyle yeni yeni hız kazanmaktadır. GEM tarafından da belirtildiği üzere Türkiye'de artış gösteren girişimcilik kültürü ve girişimci sayısı, global bakış açısının ve uluslararası pazarda rekabet edebilmenin boyutlarının incelenmesini gerektirmektedir. Bu bağlamda Türkiye'deki girişimcilere fikirlerini yaşama geçirebilmek için eğitim, finansal, teknik ve danışmanlık desteği sağlayan KOSGEB önem arz etmektedir. Nitekim özellikle finansal kaynak bulmada problem yaşayan girişimcilere sağladığı destekler dikkate alındığında bu araştırmanın KOSGEB'in önemine dahi dikkat çekmesi hedeflenmektedir. Aktarılanlar doğrultusunda çalışmanın amacı, küresel girişimcilik literatürü bütüncül bir bakış açısıyla inceleyerek, tüm dünyanın dikkatini çeken küresel girişimcilik kavramının önemi vurgulamak ve yayımlanan küresel girişimcilik endeksleri ekseninde girişimciliğin Türkiye'deki gelişim durumunu analiz etmektir. Bu nedenle GEM girişimciliği etkileyen parametreler Türkiye Cumhuriyeti'nin yer aldığı B grubu ortalaması ile karşılaştırmalı olarak incelenmektedir. Söz konusu inceleme için yöntem olarak GZFT analizi (Güçlü yönler, Zayıf yönler, Fırsatlar ve Tehditler) tercih edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Global Entrepreneurship Index (GEM) is a research project that monitors and analyzes entrepreneurship trends around the world. GEM studies are also conducted in Turkey and reports are published. GEM reports reveal the differences between the global entrepreneurship culture and Turkey's entrepreneurship culture. Global entrepreneurial culture, especially in the US and Europe, encourages entrepreneurship, innovative ideas and risk-taking. In Turkey, however, the nascent entrepreneurial culture is just gaining momentum as many people find it safer to work in traditional lines of business. As noted by TEC, the increasing entrepreneurial culture and number of entrepreneurs in Turkey requires an examination of the global perspective and the dimensions of competitiveness in the international market. In this context, KOSGEB, which provides training, financial, technical and consultancy support to entrepreneurs in Turkey to realize their ideas, is important. In fact, this research aims to draw attention to the importance of KOSGEB, especially considering the support it provides to entrepreneurs who have problems in finding financial resources. In line with the aforementioned, the aim of the study is to examine the global entrepreneurship literature from a holistic perspective, to emphasize the importance of the concept of global entrepreneurship that attracts the attention of the whole world and to analyze the development status of entrepreneurship in Turkey on the axis of published global entrepreneurship indices. For this reason, the parameters affecting GEM entrepreneurship are analyzed comparatively with the average of Group B, where the Republic of Turkey is located. SWOT analysis (Strengths, Weaknesses, Opportunities and Threats) was preferred as the methodology for this analysis.