Grafik tasarımda marka kimliği ve tüketici algısı
Brand identity and consumer perception in graphic design
- Tez No: 814035
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Tez çalışmasında grafik tasarımda marka kimliği ve tüketici algısının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda çalışmada ilk olarak marka kavramı, özellikleri, temel bileşenleri, tüketici türleri, bunların etkileri ele alınmıştır. Sonraki bölümde grafik tasarım anlatılmış, tasarım prensipleri, adımları, marka kişiliğinde grafik tasarımın etkisi belirtilmiştir. Sonrasında marka kimliği ve tüketici algısının grafik tasarım ile etkileşimi, marka kişiliği ve tüketici algısının gelişmesiyle grafik tasarımın yeni uygulama alanları ile değerlendirilmiştir. Markalaşma, çağımızda pazarların popüler kavramıdır. Genel anlamda marka, bir grup üreticinin mal ve hizmetlerini tanımlamak, tanıtmak ve farklılaştırmak için kullandıkları isim, terim, kelime, sembol, tasarım, işaret, şekil, renk veya bunların çeşitli bileşenleridir. Marka, geçmişi yüzyıllara dayanan ve üründen hizmete, işletmelerden kar amacı gütmeyen kurum ve ülkelere kadar uygulanabilen daha çağdaş bir kavram kazanmıştır. Markalar, günümüz pazarlarının tüketici algısında önemli bir unsurdur. Tüketici bilgisi ve güveni, markanın ve marka kimliğinin iki önemli unsuru iken, bu iki unsur aynı zamanda tüketici ile iyi ilişkiler kuran bir marka yaratmanın da temelini oluşturur. Marka kimliği, tüketicilerin çeşitli markaları birbirinden ayırt etmesini sağlayan kişilik özelliklerinin markalara yansıtılmasıyla oluşturulmaktadır. İster bir ürün markası ister bir kuruluş markası olsun, işletmenin markasının hangi kişilik özelliklerine sahip olacağına karar vermesi gerekir. Tasarımcıların marka kişiliğini oluştururken çok dikkatli olmaları gerekir. Çünkü bir markanın tüketicinin hayatındaki anlamı, markanın konumlandırılmasından ve oluşturduğu imajdan kaynaklanır ve markanın tüketicide yaratacağı imaj, marka kimliğine bağlıdır. Günümüzde marka kişiliği, belirli ürün ve hizmetlerin tercih edilmesinde önemli bir faktördür. Tüketicilerin çoğu markayı kendi imajı olarak algılar ve kendilerini o markaya bağımlı hissederler. İnsanlar ürün veya hizmetleri başkalarına tavsiye ederken, bilinçsizce markaları diğer tüketicilere tavsiye ederler ve bu onlar için bir önem simgesi olarak görülür. Bir markanın tüketicinin hayatındaki anlamı, markanın konumlandırılmasına ve yarattığı imaja bağlıdır. Markanın tüketicide yaratacağı imaj da marka kimliğine bağlıdır. Bu tezin temel amacı, marka kimliği hakkında genel bir literatür taraması yapmak ve tüketici üzerinde nasıl bir rol oynadığını ortaya koymaktır. Bu tez, marka kimliği konusunda genel bir literatür taraması yapmayı ve bunun tüketicileri nasıl etkilediğini görmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The study aims to examine brand identity and consumer perception in graphic design. In this direction, firstly, the concept of brand, its characteristics, basic components, consumer types and their effects are discussed. In the next chapter, graphic design is explained, design principles, steps and the effect of graphic design on brand personality are explained. Afterwards, the interaction of brand identity and consumer perception with graphic design is evaluated with the new application areas of graphic design with the development of brand personality and consumer perception. Branding is the popular concept of markets in our age. In general terms, a brand is a name, term, word, symbol, design, sign, shape, color or various components thereof used by a group of producers to identify, promote and differentiate their goods and services. The brand has gained a more contemporary concept that dates back centuries and can be applied to products, services, businesses, non-profit organizations and countries. Brands are an important element in consumer perception of today's markets. While consumer knowledge and trust are two important elements of brand and brand identity, they are also the basis for creating a brand that builds good relationships with consumers. Brand identity is created by reflecting personality traits in brands that enable consumers to distinguish between various brands. Whether it is a product brand or an organizational brand, the business needs to decide what personality traits its brand will have. Designers need to be very careful when creating brand personality. Because the meaning of a brand in the consumer's life stems from the positioning of the brand and the image it creates, and the image that the brand will create in the consumer depends on the brand identity. Today, brand personality is an important factor in the preference for certain products and services. Most consumers perceive the brand as their own image and feel dependent on that brand. When people recommend products or services to others, they unconsciously recommend brands to other consumers and this is seen as a symbol of importance for them. The meaning of a brand in a consumer's life depends on its positioning and the image it creates. The image that the brand creates in the consumer also depends on the brand identity. The main purpose of this thesis is to make a general literature review about brand identity and to reveal what role it plays on the consumer. This thesis aims to conduct a general literature review on brand identity and to see how it affects consumers.