Enformasyon emperyalizmi ve Türkiye üzerine kuramsal bir deneme
A Theoretical essay pn information emperializm and Turkey
- Tez No: 81413
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞABAN SİTEMBÖLÜKBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Enformasyon Emperyalizmi ve Türkiye / 62 Özet Enformasyon ve enformasyon teknolojileri uluslararası değişen sistemin alt yapısını oluşturmaktadır. Bu temel, bilgi teknolojilerine egemen olanlar için yeni bir emperyalizm biçimim de ortaya çıkarmıştır. Bu yeni dünya düzeni yeni bir sömürgecilik anlayışına destek vermektedir. Enformasyon emperyalizmi olarak adlandırılan bu yeni oluşum, alt yapışma teknik bilgi ve bilgi teknolojilerini aldığı için kültürel emperyalizmi çok daha kolay hale getirmiştir. Bu yeni sömürü düzeni egemenleri adeta ölümsüzleştirecek tarihi bir süreci başlatmıştır. Gelişmekte olan ve azgelişmiş ülkeler yani ötekiler, bilgi toplumuna geçiş sürecinde adımlarını çok dikkatli atmak zorundadır. Artık bilgi bağımlılığım hat safhalara çıkaran küreselleşme kavramı, geri dönüşü olmayan çıkmaz bir sokağa girmeye benzetilebilir. Türkiye bu yeni dünya düzeni içinde egemenler ve ötekiler arasında sıkışmış durumdadır. Ulusal motiflerim kaybetmeden bilgi toplumuna geçiş sürecini yaşamak zorundadır. Bu geçiş günümüz dünyasında var olabilmenin tek şartıdır. Kaybedenler arasında olmak istemeyen Türkiye adımlarım çok dikkatli atmak zorundadır. Çünkü Türkiye bu geçiş dönemde gecikmişler arasındaki yerini almıştır. Egemenlerin çıkarma uymayacak akılcı ve doğru yaklaşımlarla ve ancak üretebildiği takdirde enformasyon alt yapışım oluşturmak zorundadır. Sonuç olarak Türkiye bu dev satranç tahtasında hamlelerini düşünerek oynamalıdır. Şah denildi fakat henüz mat olmadık.
Özet (Çeviri)
Enformasyon Emperyalizmi ve Türkiye / 63 Summary Information and information technologies have been forming the substructure of changing international system. This origin creates a new imperialism for the sovereigns of information technologies. Openly this new world order has been giving support to the new imperialism mentality. This imperialism that is called“information imperialism”which has been getting technical knowledge and information technologies to its substructure, make cultural imperialism so easy that the new imperialism order make sovereigns immortal in the historical process. Developing and underdeveloped countries, in an other word“others”, must very carefully while taking steps at the transition period of information society. Because globalization, which has been taking out the information dependence to high levels, make resemble to the dead end street that has no return. Türkiye, in the new world order, has been pressed between the sovereigns and others. Without losing her national motives, Türkiye must live the transition of information society. This way of transition is the only circumstance to be existence. If Türkiye does not want to be near the losers, she must take steps carefully. Türkiye must form her information substructure by rationalist and true approaching and start to produce technologies which is not suitable to the sovereigns' advantages. Finally, Türkiye who is on the huge chessboard, must think her dashes before playing. They called us“checkmate”but we have not checkmated yet.