Acil servise toraks travması ile başvuran 65 yaş üstü hastaların retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective evaluation of patients over 65 years of age presenting to the emergency department with chest trauma
  1. Tez No: 814163
  2. Yazar: MURAT AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KARA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Toraks travmalarının mortalite ve morbiditesinin yüksek olması, tanı ve tedavinin doğru yönlendirilmesini gerekli kılmaktadır. Yaşlı travma hastaları benzersiz zorluklar ortaya çıkarmakta ve iyileşme sürecinde genç hastalardan daha önemli engellerle karşılaşmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Tıp Servisine başvuran ve toraks travması geçirmiş 65 yaş üstü hastaların demografik ve klinik özelliklerinin araştırılması ve bunların travma mekanizması ile ilişkilerinin belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 01.01.2017 tarihi ile 31.10.2021 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Tıp Servisine başvurmuş olan 65 yaş üstü toraks travması tanısı alan hastalar retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Hastaların başvuru tarihi, yaşı, cinsiyeti, GKS ve ISS puanı, travma mekanizması, travma bölgesi, yaralanma şekli ve hastane yatış süresi bilgileri ve aralarındaki ilişkiler incelenmiştir. Dosya ve epikriz bilgilerine göre toplam 254 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. İstatistiksel Analiz: Çalışmanın istatistiksel analizleri SPSS ile gerçekleştirilmiştir. Tanımlayıcı ölçüler hesaplanmış ve travma mekanizması sınıflarına göre özelliklerin karşılaştırmasında Ki-Kare analizi ve One Way ANOVA testi kullanılmıştır. Mortalite üzerinde etkili olan prognostik faktörlerin belirlenmesi için Univariate Lojistik regresyon modeli kurulmuştur. Bulgular: Olguların %55,1'i kadın, yaş ortalaması 74,9 ± 7,3 yıl, GKS puan ortalaması 14,73 ± 1,68, ISS puan ortalaması 6,59 ± 5,47 olarak bulundu. Trafik kazası, düz zeminde düşme ve yüksekten düşmelerden oluşan travma mekanizması sınıflarına göre GKS ve ISS puan ortalaması , yatış süresi ,travma sonrası oluşan fraktür tipi ve oranı, akciğer yaralanma tipleri anlamlı düzeyde farklılık gösterdi. Mortalite üzerinde ISS ve RSI puanının anlamlı etkisi saptanırken, hastane yatışı ile ISS puanı arasında anlamlı korelasyon saptandı. Sonuç: Yaşlılarda genç bireylere göre kaburga kırıkları daha düşük şiddet içeren travmalar sonucu oluşabilmektedir. Ayrıca düşerken kol açma reflekslerindeki aksama nedeniyle yaşlı bireyler, erişkin bireylere göre kaburga kırıkları ve eşlik eden humerus, klavikula kırıkları gibi farklı kırık tiplerine daha yatkın gözükmektedirler. Trafik kazası geçirenlerde diğer yaralanma mekanizmalarına göre daha yüksek ölüm oranına ek olarak, daha fazla hastaneye yatış oranı ve daha ciddi akciğer patolojileri görülmektedir. Travma skorlama sistemleri, travma hastalarının prognozunu öngörmede, klinisyene yardımcı olmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Objective: The high mortality and morbidity of chest traumas requires accurate diagnosis and treatment. Elderly trauma patients present unique challenges and face more significant barriers to recovery than younger patients. The aim of this study is to investigate the demographic and clinical characteristics of patients over the age of 65 who applied to the Emergency Medicine Department of the Selçuk University Medical Faculty Hospital and had thoracic trauma, and to determine their relationship with the trauma mechanism. Materials and Methods: In this study, patients who were diagnosed with thoracic trauma over the age of 65 who applied to Selcuk University Medical Faculty Hospital Emergency Service between 01.01.2017 and 31.10.2021, were retrospectively evaluated. Patients' admission date, age, gender, GCS and ISS score, trauma mechanism, trauma site, type of injury and length of hospital stay, and the relationships between them were examined. According to the file and epicrisis information, a total of 254 patients were included in the study. Statistical Analysis: The statistical analysis of the study was performed by SPSS. Descriptive statistics were calculated, and Chi-Square analysis and One-Way ANOVA test were used in comparison of characteristics according to trauma mechanism classifications. Univariate Logistic Regression model was established to determine the prognostic factors affecting the mortality. Results: 55,1% of the cases were female, the mean age was 74,9 ± 7,3 years, the mean GCS score was 14,73 ± 1,68 and the mean ISS score was 6,59 ± 5,47. According to the trauma mechanism classes consisting of traffic accident, falling on flat ground and falling from a height, the average GCS and ISS score, hospitalization time , the type and rate of post-traumatic fracture, lung injury types differed significantly. ISS and RSI scores had a significant effect on mortality, a significant correlation was found between hospital admission and ISS score. Conclusion: Rib fractures may occur as a result of traumas with lower severity in the elderly compared to young individuals. In addition, due to the disruption in arm opening reflexes when falling, elderly individuals seem to be more prone to different types of fractures such as rib fractures and accompanying humerus and clavicle fractures compared to adult individuals. In addition to a higher mortality rate compared to other injury mechanisms, more hospitalization rates and more serious lung pathologies are observed in those who have had a traffic accident. Trauma scoring systems help the clinician in predicting the prognosis of trauma patients.