65 yaş ve üzeri kadınlarda kırılganlık ve reprodüktif özellikler arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between frailty and reproductive characteristics in women aged 65 years and older
  1. Tez No: 814234
  2. Yazar: ÖZLEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: UZMAN DUYGU YENGİL TACİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Kırılganlık tüm dünyada nüfusun yaşlanmasıyla önemli hale gelen ve kadınlarda daha sık görülen bir sorundur. Çalışmamızda 65 yaş üzeri kadın hastaların kırılganlık durumunun belirlenmesi, reprodüktif özellikleri ile kırılganlık arasındaki ilişkinin değerlendirilmesini amaçlandı. Yöntem: Çalışmamız Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerinde 15.12.2022-15.02.2023 tarihleri arasında yapılmıştır. 65 yaş ve üzeri çalışmaya katılmaya gönüllü 321 kişi dahil edildi. Veriler anket formu ile yüz yüze toplanmıştır. Anket formunda sosyodemografik veriler, reprodüktif özellikler ve FRAIL kırılganlık ölçeği yer almıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Frailty is a problem that becomes important with the aging of the population worldwide and is more common in women. In our study, we aimed to determine the frailty status of female patients over 65 years of age and to evaluate the relationship between reproductive history and frailty. Material and methods: Our study was conducted in Ankara Training and Research Hospital Family Medicine outpatient clinics between 15.12.2022-15.02.2023. Volunteer women aged 65 and over participated in the study. Sociodemographic data and reproductive characteristics form, FRAIL scale were applied to the participants by face-to-face interview method. Statistical analyses were performed with IBM SPSS 26.0 programme. A p-value of