Yeni geliştirilen dentin bağlayıcı sistemlerin sitotoksik etkilerinin incelenmesi
Investigation of cytotoxic effects of new developed dentin bonding systems
- Tez No: 388720
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET YALÇIN, DOÇ. DR. ALİ RIZA ÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Dentin bağlayıcı sistemlerin canlı pulpa-dentin kompleksi ile yakın ilişkide bulunacağı için pulpa dokusundaki etkileri önemlidir. Bu çalışmadaki amacımız, farklı içerik ve özelliklere sahip tek aşamalı üç dentin bağlayıcı sistemin insan diş pulpası fibroblast hücreleri üzerindeki sitotoksik etkilerini tetrazolium tuzu 3-(4,5-dimethylthiazol-2-yl)-2,5-diphenyltetrazoliumbromide testi (MTT) kullanılarak 24, 48 ve 72 saatlik süreler sonunda değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Bu çalışmada 3M ESPE Universal Single Bond, Clearfil S3 Bond Plus ve GC-Gaenial bond gibi tek aşamalı dentin bağlayıcı sistemler test edildi. Kontrol grubu olarak sadece serum içeren kültür ortamı kullanıldı. Dentin bağlayıcı sistemlerin polimerizasyon öncesi ve polimerizasyon sonrası sitotoksik etkileri MTT testi ile değerlendirildi. Elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 20.0 paket programı ile değerlendirildi. Nicel veriler ortalama ve standart sapmalarla özetlendi. Bulgular: Dentin bağlayıcı sistemlerin canlı hücre sayıları üzerindeki etkileri karşılaştırıldıklarında Clearfil S3 Bond Plus grubu sitotoksik etki açısından anlamlı derecede daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The effects on the pulp of dentin bonding systems are significant for being close relationship with vital dentin-pulp complex. The aim of this study, three one-step dentin bonding systems which have different contents and features, evaluates cytotoxic effects on human dental pulp fibroblast cells by using tetrazolium salt 3-(4,5-dimethylthiazol-2-yl)-2,5-diphenyltetrazoliumbromide test (MTT assay) for 24, 48 and 72 hours. Materials and Methods: In this study, one-step dentin bonding systems such as 3M ESPE Universal Single Bond, Clearfil S3 Bond Plus, GC-Gaenial bond, were tested. Culture medium containing only serum was used as control group. Dentin bonding systems were assessed cytotoxic effects before and after polymerization by MTT assay. The obtained data was evaluated with Statistics of IBM SPSS 20.0 software package. Quantitative data was summarized by means and standard deviations. Results: The cytotoxic effect of Clearfil S3 Bond Plus group was significantly observed higher as compared to their effects on viable cell counts of the dentin bonding systems.