Halkla ilişkilerde araştırma, ölçme ve değerlendirme
Research, measurement and evaluation in public relations
- Tez No: 81431
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BÜLENT GÖKSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 306
Özet
“Haikla İlişkilerde Araştırma, Ölçme ve Değerlendirme”başlığını taşıyan tezimiz beş bölümden oluşmaktadır.“Halkla İlişkiler ve Araştırma”başlıklı birinci bölümde, bilimsel araştırmanın kısa tarihi ve tanımı, temel ilkeleri ve aşamalarını incelenmiştir. Uygulamalı bir toplum bilim olarak halkla ilişkiler araştırmasının amaç ve işlevleri, halkta ilişkiler araştırmalarının tarihçesi, halkla ilişkilerde araştırma alanları ve kurumsal kullanımını ele alınmıştır, ikinci bölüm,“Halkla İlişkilerde Araştırma Süreci”başlığını taşımaktadır. Bu bölümde halkla İlişkilerde kullanılan temel araştırma kuram ve modellerini incelenmiştin Açık ve kapalı sistem, genel sistem, davranış, durumsallık, ikna ve iletişim kuramlan vb.“Halkla ilişkilerde Araştırma Yöntem ve Teknikleri”başlığını taşıyan üçüncü bölümde, halkla ilişkilerde yaygın olarak kullanılan araştırma yöntem ve tekniklerini ele alınmıştır. Bu bölümde özellikle halkla ilişkilerde en yaygın kullanılan araştırma yöntemlerinden olan surveyler üzerinde durulmuş ve çeşitli survey örneklerine yer verilmiştir. Araştırmamızın dördüncü bölümü,“Halkla İlişkilerde Ölçme ve Değerlendirme”başlığını taşımaktadır. Bu bölümde genel olarak ölçme ve değerlendirme kavramlarının tanımı, halkla ilişkilerde ölçme değerlendirmenin önemi, işlevleri, amaç ve yararlan incelenmektedir. Araştırmamızın beşinci ve son bölümü“Örnek Bir Değerlendirme Araştırması”başlığını taşımaktadır. Bu bölümde lokal bir halkla ilişkiler kampanyasının hedef kitleleri üzerindeki etkilerini ölçmek ve değerlendirmek amacıyla gerçekleştirdiğimiz bir fikir, tutum ve davranış surveyi yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The study entitled“Research, Measurement and Evaluation in Public Relations”consists of five sections. İn the first section which is called“Public Relations and Research”we've discussed definitions, principles, functions and purposes of the scientific research. Also we've studied aims, functions, objects and historical story of the public relations research. The second section is called“Process of the Public Relations Research”, in this section, we've studied theory and models which are applied in public relations commonly. Open and closed system, general system, behavioral, situational, persuation and communications theories etc. İn the third section which called“ Research Methods and Techniques in Public Relations”, we've studied informal and formal resarch methods. Especially we've worked on survey which is the most used research method in public relations. The forth section is called“Measurement and Evaluation in Public Relations”, in this section, we've examined general definitions of measurement and evaluation, functions and objects of evaluation research in public relations. The fifth and final section is entitled“ A Sample Evaluation Research”. İn this section there is an opinion, attitude and behavior survey which has conducted to evaluate and measure a local public relations campaing impacts on target publics.