İletişim fakültelerindeki basın yayın eğitimi programlarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 52655
  2. Yazar: HAKKI İ. SAYIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZCAN DEMİREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
II ÖZET Bu çalışmanın amacı, basın - yayın eğitimi veren kurumların öğretim, programlarını, çağdaşlaşma ve etik sorunları bakımından değerlendirmektir. Araştırma 1992- 1993 ders yılının ikinci dönemini kapsayan evrede Ankara' da Gazi ve Ankara Üniversitesine,: bağlı olarak basın-yayın eğitimi veren iletişim fakültelerinde yapılmıştır. Çalışma, Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi ile Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesinde görevli 78 yönetici ve öğretim elemanı ve her iki fakültenin Gazetecilik, Rd - Tv. ve Halkla İlişkiler bölümlerinin son sınıflarında okuyan 427 öğrenciden oluşan ' üç grupla yönlendirilmiştir. Araştırma verileri, bu üç ayrı gruba yöneltilen anket soruları ile elde edilmiştir. Yapılan çalışmada yöneticilerin, öğretim üyelerinin ve son sınıf öğrencilerinin basın-yayın eğitimi programlarının çağdaşlığı, eğitim sürecinde programların etkililiği, yeterliliği ile etik konuları hakkındaki görüşleri değerlendirilmiştir. Araştırmanın 'alt problemler' inde deneklere yöneltilen soruların yanıtları ile elde "edilmiş bulunan, bu veriler basın - yayın eğitimi ! sürecinde öğrenme ve öğretme yaşantılarının gerçekleştirilmesinde programların, öğretim hizmeti niteliklerini taşıyıp taşımadığı; öğrencilere uygulanan öğrenme kaynaklarının yeterliliği; uygulanan eğitimin (teorik, kültürel ve mesleki bilgiler bakımından ) etkililiği ve yararları hakkındaki görüşleri belirlemektedir.Ill Basm - yayın eğitimi programları hakkında alt problemlerin 1. maddesindeki a,b,c,d fıkralarında yer alan soru yanıtlan ile elde edilen veriler, değişik sonuçlar ortaya koymuştur, özellikle de basın-yayın eğitiminin amacı ve çağdaşlığı ile etkililiği, yeterliliği ile 2. ve 3. maddelerde yer alan etikle ilgili ders programlarının içeriği anlamlı derecede farklılıklar taşımaktadır. öğretimin, öğrenciye yönelik olarak kazandırmayı amaçladığı davranışları içeren öğretim programlarına ilişkin görüşlerle ilgili değerlendirmeler, aşağıda özetlenmiştir. 1. Basın - yayın eğitimi veren programların içerik yapılarının sektörün çağdaşlaşmasını, yenilenmesini amaçladığı yolundaki görüşlere ilişkin değerlendirmeler, anlamlı biçimde farklılık göstermiştir. 2. öğretimin etkisinin artırılması bakımından programların uygulanması sırasında deneklerin % 60.76'smın 'Tartışma', % 59.75' inin 'Gösterip Yaptırma', % 45.34'ünün 'örnek Olay' yöntemlerini; yine deneklerin % 80.09'unun 'Grup Çalışması', % 39.41'inin 'soru-cevap' ve % 36.44'ünün 'Gösteri' tekniğinin yararlı olduğu görüşünü taşıdığı anlaşılmıştır. 3. Basın - yayın eğitiminde, öğrenme yaşantılarının gerçekleşme düzeylerini belirleyici sınavlarda ölçme yöntem ve teknikleri ile değerlendirme ilke ve kurallarının bilinmediği ortaya çıkmıştır. 4. Basın - yayın eğitimi programları, sektörde basın ahlakı ilke ve kurallarını yansıtıcı davranışları kazandırıcı nitelikleri bakımından yetersiz kalmaktadır.IV 5. Bu koşullarda basın - yayın eğitimi veren kurumların sektörün çağdaş bilgilere ve iletişim teknolojisindeki yeniliklere olan gereksinimini karşılayamadığı anlaşılmıştır. 6. Basın - yayın eğitimi programlarının düzenlenmesinde uzman görüşlerinin alınması; yine kurumların yönetici kademesinde yer verilecek olan, bu uzman kişiler tarafından program uygulamalarından elde edilecek sonuçlarla, ölçme ve değerlendirme yöntem ve teknikleri uyarınca denetlenmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
VI concerning the ethic, included in the articles 2 and 3, there are differences of the important degree. The abstract of the considerations related with opinions concerning the teaching programmes, including the attitudes to be gained by the students from the teaching, are given bellow: 1. It has been determined a difference of an important degree in the considerations concerning the opinions that the content structure of the programmes of press-broadcasting training aims to modernize and renew the sector. 2. With regard to encreasement of the efficiency of teaching it has been noted that in the process of application. of the programmes the persons participating in the survey have an opinion that the methods like“Discussion”(60.76 % of the participators);“Let Make After Demonstration”(59.74“ %); ”Partem Event“ (45.34 %); also the technics like ”Collective Work“ (80.09 %); ”Question-Answer“ (39.41 %) and ”Demonstration" 06.44 %) are useful. 3. It has been noted that in the examinations aimed to determine the level of realization of the learning practices in the press-broadcasting education the methods and the teclinics of measuring and the principles and rules of appreciation have not been used. 4. Willi regard of the training of attitudes reflecting the principles and rules of the press ethic in the sector, the press-broadcasting training programmes are unsufficient. 5. The oppinion that in these conditions the press-broadcasting training institutions do not satisfy the need of the modem knowledge and newness in the technology of the communication is taking more and more place. 6.1t is suggested the opinions of the specialists to be taken in the process of organization of the press-broadcasting training programmes; the results that will be obtained by these specialists in the process of the application of the programme to be controled' in accordance with the methods and technics of consideration and appreciation.