Yeşil insan kaynakları uygulamalarının yeşil liman performansı üzerindeki etkileri
Effects of green human resources practices on green port performance
- Tez No: 814321
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL KAYA ÖZBAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
21. yüzyıl ile birlikte çevre sorunlarının hızla artması, kaynakların hızla tükenmeye başlaması işletmeleri çevresel farkındalıklarını arttırmaya ve bu konuya daha proaktif bakmalarına neden olmuştur. Günümüzde işletmeler sürdürülebilirlik politikaları, çevresel hedefler, sosyal sorumluluk projeleri gibi konulara daha fazla eğilmişlerdir. Bu doğrultuda işletmenin en önemli kaynaklarından biri olan insan kaynakları daha da önem kazanmıştır. Uygulanılmak istenen tüm yeşil sürdürülebilirlik faaliyetleri yeşil insan kaynakları yönetimi uygulamalarıyla kilit bir noktaya taşınmıştır. Ayrıca özellikle dünya ve Avrupa limanlarında yaygın olarak uygulanan yeşil liman konsepti de sürdürülebildik hedeflere ulaşmak adına denizcilik sektöründe atılan önemli bir adımdır. Artan uluslararası ticaret ve bunun beraberinde deniz ticaretin hızla yoğunlaşması çevresel sorunları da beraberinde getirilmiştir. Liman operasyonlarının süründürülebilir çevre politikalarıyla entegre edilmesiyle liman operasyonları esnasında veya neticesinde oluşan çevre tahribatının önlemesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada yeşil insan kaynakları uygulamalarının yeşil liman performansına olan etkisini ölçmek amaçlanmıştır. Bu amaçla Şubat 2023 – Nisan 2023 ayları arasında Marmara Bölgesi'nde faaliyet gösteren farklı türlerdeki özel limanlara yönelik bir araştırma yapılmıştır. Araştırmada anket yöntemi veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS (V23) programı aracılığıyla yapısal eşitlik modeli kullanarak analiz edilmiştir. Araştırmada yeşil insan kaynakları uygulamalarının yeşil liman performansına olan etkisi değerlendirilmiş ayrıca yeşil yaratıcılık ve yeşil farkındalığın düzenleyici ve\veya aracı etkisi gözlemlenmiştir. Bu çalışma ülkemizde yeteri kadar akademik çalışmada yer almayan yeşil insan kaynakları ve yeşil liman uygulamalarını içermektedir. İki kavram birlikte incelenerek çevresel sürdürülebilirlik hedeflerinde oluşabilecek pozitif etkileri anlamayı ve literatüre katkı sağlamayı hedeflemektedir. Çalışma sonucunda benzer konularda araştırmak yapmak isteyen araştırmacılara ve sektöre yönelik tavsiyeler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the 21st century, the rapid increase in environmental problems and the rapid depletion of resources have caused businesses to increase their environmental awareness and look at this issue more proactively. Today, businesses have focused more on issues such as sustainability policies, environmental goals, social responsibility projects. In this direction, human resources, one of the most important resources of the enterprise, have gained even more importance. All green sustainability activities to be implemented have been brought to a key point with green human resources management practices. In addition, the green port concept, which is widely applied especially in world and European ports, is an important step taken in the maritime sector in order to achieve sustainable targets. Increasing international trade and the rapid intensification of maritime trade have brought environmental problems. By integrating port operations with sustainable environmental policies, it is aimed to prevent environmental damage that occurs during or as a result of port operations. In this study, it is aimed to measure the effect of green human resources practices on green port performance. For this purpose, a research was conducted on different types of private ports operating in the Marmara Region between February 2023 and April 2023. Questionnaire method was used as a data collection tool in the research. The collected data were analyzed using a structural equation model through the SPSS (V23) program. In the research, the effect of green human resources practices on green port performance was evaluated and the regulatory and/or mediating effect of green creativity and green awareness was observed. This study includes green human resources and green port practices, which are not sufficiently included in academic studies in our country. By examining the two concepts together, it aims to understand the positive effects that may occur in environmental sustainability goals and to contribute to the literature. As a result of the study, recommendations were given to researchers who want to research on similar issues and to the sector.