Hugo Grotius ve insan hakları hukukunun felsefesi
Hugo Grotius and philosophy of human rights
- Tez No: 814327
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
İnsanın doğuştan itibaren temel, devredilemez ve vazgeçilmez haklara sahip olduğu düşüncesi insan hakları kavramı ile açıklanabilmektedir. Bugün itibarıyla, in-san haklarının varlığını kabul ediyor olsak da insan haklarının gerekçelendirilmesinin ve düşünsel olarak temellendirilmesinin hala bir gereklilik olduğunu söyleyebiliriz. İnsan hakları neden vardır ve insan neden haklara sahiptir gibi sorgulamalar bizi insan haklarının çıkış noktasını (arkhesini) aramaya yöneltecektir. İnsanın neden haklara sahip olmaya değer bir varlık olduğunu açıklayabilmek insan haklarının da felsefi temeli olarak okunabilecektir. Doğal hukuk düşüncesi de yürürlükte olan hukuktan farklı olarak kimi zaman onunla uyumsuz bir biçimde olması gereken bir ideali anlatır. Çeşitli doğal hukuk dü-şünürleri ile ifade edilen doğal hukuk kuramları temelini pozitif hukukta değil fakat adalet, doğruluk gibi değerlerde bulan bir düzeni ifade ederler. Hugo Grotius da bir doğal hukuk kuramcısıdır. İnsan haklarının, insanın doğuştan itibaren haklara sahip olduğu düşüncesi doğal haklar yaklaşımı ile ilişkilidir. Grotius'un hukuk kuramında insan haklarına temel oluşturabilecek yaklaşımları ele alınarak, onun insan hakları düşüncesine katkıları irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The idea that all humans have fundemental, inaliaenable and indispensable rights from birth can be explained by the thought of human rights. As of now, although we can accept the existence of human rights, we also can say that justification and intel-lectual justification of human rights is still a necessity. Questions such as why human rights exist and why humans have rights will lead us to seek the origin (arche) of hu-man rights. Explainin why a human is a creature worthy of having rights can also be read as the philosophical basis of human rights. The idea of natural law also describes an ideal which unlike the positive law should sometimes be incompatible with it. Natural law theories expressed by various natural law thinkers express an order that finds its basis not in positive law, but in values such as justice and truth. Hugo Grotius is also a natural law theorist. The idea that all humans have rights from birth is related to the natural rights approach. The approaches of Grotius that can form the basis of human rights in legal theory are dis-cussed and his contributions to human rights thought are examined.