Application of green, lean six-sigma methodology in framework construction process to reduce plywood consumption in Kuwait
Kuveyt'te kontrplak tüketimini azaltmak için çerçeve inşaat sürecinde yeşil, yalın altı sıgma metodolojisinin uygulanması
  1. Tez No: 814333
  2. Yazar: DINA M J ISIED DINA M J ISIED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BEŞKESE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez, İnşaat Sektöründe atıkları azaltmak, proje maliyetlerini ve bu tür atıkların çevresel etkilerini azaltmak amacı ile yapılmıştır. Bu amaçla, kalıp yapımında inşaat israfının nedenlerini azaltmak için yalın, yeşil altı sigma (LGSS) metodolojisi geliştirilmiştir. Kuveyt'te bir vaka çalışması, kalıp süreçleri ve standartları nedeniyle kontrplak tüketimini azaltmak için yapılan çalışma. Malzeme özelliklerinden dolayı kalıp işlemi sırasında büyük miktarda kontrplak israf edilir. DMAIC problem çözme metodolojisini kullanmak, problemin derinlemesine anlaşılmasına ve süreç performansının iyileştirilmesine yardımcı oldu. İşlem, kontrplak kalıp işlem adımlarını temsil etmek için ayrıntılı bir Değer Akış Haritası ile görselleştirilir. Kalıp yapım projesi için tüketilen toplam kontrplak, süreç performansını ölçmek ve iyileştirmeyi değerlendirmek için kullanılır. Sorunun ana nedenlerini belirleyerek, atık azaltma teorilerini kalıp yapım modeline uygulayabildik. Proseslerde alüminyum kalıp sistemi (AFS) ve kontrplak entegre modeli kullanılarak, malzeme özellikleri ve sürdürülebilirliği nedeniyle atık ve maliyetin en aza indirilmesine yardımcı olmak için yüksek ahşap tüketimi olan yapı elemanlarında alüminyum kalıp kullanılır.
Özet (Çeviri)
This thesis is performed with the aim of reducing waste in the Construction Industry in order to reduce project costs and the environmental impact of such waste. For this purpose, lean, green six sigma (LGSS) methodology is developed to reduce causes of construction waste if formwork construction. A case study in Kuwait, the study performed to reduce the consumption of plywood due to formwork processes and standards. A large amount of plywood is wasted during the formwork process due to material properties. Using DMAIC problem-solving methodology helped in an in-depth understanding of the problem and improving the process performance. The process is visualized by a detailed Value Stream Map to represent plywood formwork process steps. The total plywood consumed for the formwork construction project is used to measure process performance and evaluate improvement. By identifying the main causes of the problem, we were able to implement waste reduction theories to the formwork construction model. Using an integrated model of aluminum formwork system (AFS) and plywood in processes, Aluminum formwork is used in constructing elements with high wood consumption to help in minimizing waste and cost due to the material features and sustainability.