Sosyal kimlik ve yaşam stilleri
Social identity and life styles
  1. Tez No: 81434
  2. Yazar: GÜLGÜN MEŞE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURİ BİLGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
178 ÖZET Bu araştırmada farklı kimlik gruplarına aidiyetin veya grup üyeliğinin bireylerin yaşam stilleri üzerinde etkili olup olmadığı incelenmiştir. Birey-grup ilişkileri çerçevesinde sosyal kimlik ve yaşam stili kavramlarının ele alındığı bu araştırma bir alan araştırması niteliği taşımaktadır. Araştırmada insanların yaşam stillerinin belirlenmesi amacıyla geliştirilen ölçek bireylerin sosyo-demografik özelliklerini, aile yaşamı ile ilgili bilgilerini, günlük yaşam pratiklerini, aktivitelerini, sosyal hayat ve dünya görüşlerini anlamaya yönelik sorulan kapsamaktadır. Araştırmanın örneklemini l/mir ilinin çeşitli semtlerinde yaşayan köken (Türk-Kürt), mezhep (Alevi-Sünni) ve cinsiyet (Kadın-Erkek) bakımından farklılık gösteren toplam 983 kişi oluşturmaktadır. Elde edilen veriler ''Multidimensional Scaling“ analizi ile değerlendirilmiştir. Sonuçta, yaşam stilleri planında bireyleri birbirine benzer kılan en önemli grup aidiyetinin cinsiyet (kadın veya erkek olmak) daha sonra mezhep (Alevi veya Sünni olmak) ve son olarak etnik köken (”Türk“ veya ”Kürt" olmak) grup aidiyetleri olduğu bulunmuştur. Araştırmadan elde edilen bulgularla, son yıllarda ülkemizde sosyal, siyasal ve kültürel alanlarda kendini gösteren ve değişik uzmanlık alanlarında tartışılan kimlik sorununa sosyal psikolojik perspektifte katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
179 ABSTRACT This research is focused on identity groups and it studies to what extent group membership affects life styles of individual members. It is field study which examines the concepts of social identity and life style from the perspective of individual-group relationship. The questionnaire used in this field study includes questions related to demographic features, family life, daily routine, dairy activities, and basic views on life. Nine hundred and eighty three people from different parts of the city of Izmir and from different ethnic origins, religious sects and gender participated in this field study. The data was analyzed by“multidimensional scaling”. In the final analysis, it was found out that the determining factors in terms of group identity are in order of significance, gender, religious sect, and ethnic origin. This research brings a social psychological view point to the identity question largely discussed in Turkey in recent years.