Kliniğimizde el bilek voler düzeyde primer tamir edilen arteriyel yaralanmaların orta ve geç dönem açıklık oranlarının klinik ve radyolojik değerlendirme sonuçları
Clinical and radiological evaluation results of mid- and late-term aperture rates of primary repaired arterial injuries at the wrist volar level
- Tez No: 814368
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR ERTEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
ÖZET Kliniğimizde El Bilek Voler Düzeyde Primer Tamir Edilen Arteriyel Yaralanmaların Orta ve Geç Dönem Açıklık Oranlarının Klinik ve Radyolojik Değerlendirme Sonuçları Amaç: Literatürde el bileği düzeyinde arter onarımına ilişkin orta -uzun dönem klinik ve radyolojik değerlendirme sonuçlarını karşılaştıran az sayıda çalışma vardır ve çoğu yirmi yıldan daha öncesinde yapılmıştır. Çalışmamızın amacı; el bileği düzeyinde arter yaralanmalarının gelişen mikrocerrahi tekniklerle orta-uzun dönem arteriyel açıklık oranını belirlemek, birden fazla anket ve radyolojik değerlendirme kullanarak, yaralı elin fiziksel işlevi ve semptomlarını incelemekti. Materyal ve Metot:13 yıllık retrospektif çalışmamızda; kliniğimize el bileği düzeyinde arter yaralanması sebebiyle acil başvuran ve primer uc uca onarımı yapılan 50 olgu çalışmaya dahil edildi. Hastalar Allen testi destekli Renkli Doppler Ultrasonografi ile akım değerlendirmesi, QuickDASH Skoru, preoperatif ve postoperatif VAS skoru, memnuniyet ve soğuk intoleransı değerlendirmesi için geri çağrıldı. Bulgular: Genel patens oranımız %90,6'dır. Etyolojinin %62'si cam kesisiydi. Yaş arttıkça Arteryel patensin düştüğü istatiksel olarak anlamlıydı(p=0.004). Olgularımızın %62'sinde soğuk intoleransı mevcuttu ve hepsinde arterler patentti. Hastalarımızdan hiçbiri kötü memnuniyet bildirmedi. Hastalarımızın klinik skorları QuickDASH 11.083±13.526 (Ortalama±Standart sapma) , Preoperatif VAS 6.282±3.34 (Ortalama±Standart sapma ), Postoperatif VAS 0.8±1.436(Ortalama±Standart sapma ) idi. Arteri patent olanlarda memnuniyet daha iyiydi ve bu korelasyon istatiksel açıdan anlamlıydı(p=0,006). Soğuk intoleransı olanlarda QuickDASH skorunun yüksekliği istatiksel olarak anlamlıydı(p=0.010). Postoperatif VAS skorlarının Preoperatif VAS skorlarına göre düşüklüğü istatistiksel olarak anlamlıydı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Clinical and Radiological Evaluation Results of Mid- and Late-Term Aperture Rates of Primary Repaired Arterial Injuries at the Wrist Volar level Aim:There are few studies in the literature comparing the mid-long term clinical and radiological evaluation results of arterial repair at the wrist level and most of them were made more than twenty years ago . The aim of our study; To determine the mid-long term arterial patency rate of arterial injuries at the wrist level by developing microsurgical techniques,of the injured hand using multiple questionnaires and radiological evaluations,physical function and symptoms was to examine. Material and Method:In our 13-year retrospective study; Fifty patients who applied to our clinic urgently with a wrist-level arterial injury and underwent primary end-to-end repair were included in the study. The patients were recalled for flow evaluation, QuickDASH Score, preoperative and postoperative VAS score, satisfaction and cold intolerance evaluation with Allen test-supported Color Doppler Ultrasonography. Results: Our general patency rate was 90.6%. 62% of the etiology was glass cut. It was statistically significant that arterial patency decreased with increasing age.(p=0.004). Cold intolerance was present in 62% of our cases and the arteries were patent in all of them. None of our patients reported poor satisfaction. Clinical scores of our patients QuickDASH 11.083±13.526 (mean±standard deviation) , Preoperative VAS 6.282±3.34 (mean±standard deviation ), Postoperative VAS 0.8±1.436(It was mean±standard deviation). Satisfaction was better in patients with patent arteries and this correlation was statistically significant (p=0.006).High QuickDASH score was statistically significant in those with cold intolerance (p=0.010).