Üniversite sınavına hazırlanan dershane öğrencilerinin gelecek kaygısı
The future anxiety of the private course students preparing for the university exam
  1. Tez No: 814379
  2. Yazar: NURAN AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL SAVUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Eğitim, öğrencilerin sadece zihinsel yapılarına değil aynı zamanda ruhsal durumlarına, psikomotor davranışlarına ve sosyal gelişimlerine de destek sağlar. Çalışmamızda Elazığ ilindeki üniversite sınavına hazırlanan dershane öğrencilerinin gelecek kaygısının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın yapılabilmesi için Fırat Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Araştırmaları Etik Kurulundan ve Fırat Üniversitesi aracılığıyla Dershane Yönetimlerinden gerekli izinler alınmıştır. Araştırma evrenini Elazığ ilinde toplam 8 dershanede bulunan 550 mezun ve lise son sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Örneklemimiz ise tesadüfi örneklem yöntemiyle 250 öğrenciye ulaşılarak gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmada; üniversite sınavına hazırlanan dershane öğrencilerinin gelecek kaygılarını tespit etmeye yönelik olarak Geylani ve Yıldız' ın (2022),“Üniversite Öğrencilerinde Gelecek Kaygısı Ölçeği”uygulanmıştır. Bu ölçek iki faktörlüdür. Birinci faktör 'Gelecek Korkusu' nu, ikinci faktör ise (2, 4, 6, 8, 10 ve 12 numaralı maddeleri içerir) 'Gelecekten Umutsuzluk' u ifade etmektedir. 19 maddeden oluşan ölçüm aracının tüm ölçek Cronbach's α= 0.91, Faktör 1 Cronbach's α=0.95, Faktör 2 Cronbach's α=0.88' dir. Ölçeğin değerlendirilmesi; Ölçek 'Hiçbir Zaman', 'Nadiren', 'Bazen', 'Sıklıkla', 'Her Zaman' şeklinde 5'li likert tipte tasarlanmış olup bir kesme değeri yoktur. Ölçekten alınan puan arttıkça gelecek kaygısı artmakta, alınan puan azaldıkça gelecek kaygısı azalmaktadır. Verilerin analizinde SPSS 22 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Education provides support not only to the mental structure of the students but also to their mental state, psychomotor behavior, and social development. In our study, it was aimed to determine the future anxiety of the students of private teaching institutions preparing for the university exam in Elazig. In order to carry out the research, necessary permissions were obtained from the Social and Human Sciences Research Ethics Committee of Fırat University and from the Classroom Administration through Fırat University. The population of the research consists of 550 graduates and high school senior students in 8 private teaching institutions in Elazig. Our sample was carried out by reaching 250 students by random sampling method. In this study; Geylani and Yıldız's (2022)“Future Anxiety Scale for University Students”was applied in order to determine the future anxiety of the students preparing for the university exam. This scale has two factors. The first factor expresses 'Fear of the Future' and the second factor (includes items 2, 4, 6, 8, 10 and 12) expresses 'Hopelessness from the Future'. The whole scale of the 19-item measurement tool is Cronbach's α=0.91, Factor 1 Cronbach's α=0.95, Factor 2 Cronbach's α=0.88. Evaluation of the scale; The scale is designed in a 5-point Likert type as 'Never', 'Rarely', 'Sometimes', 'Often', 'Always' and has no cutoff value. As the score obtained from the scale increases, future anxiety increases, and as the score decreases, future anxiety decreases. SPSS 22 program was used in the analysis of the data.