The relationship between dietary inflammatory index and adiposity indices of women diagnosed with polycystic ovary syndrome at a private university hospital in İstanbul
İstanbul'da özel bir hastanede polikistik over sendrom tanısı alan kadınların diyet inflamatuar indeksi ve adipozite indeksleri arasındaki ilişki
- Tez No: 814390
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE DUMLU BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada, Polikistik Over Sendromuna (PKOS) sahip kadınların beslenme durumlarının saptanmasıyla elde edilen Diyet İnflamatuar İndeksi (Dİİ) ile adipozite indeksleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya, Nisan-Ağustos 2022 tarihleri arasında Yeditepe Üniversitesi Hastanesi PKOS ve Hirşutizm Kliniği'ne başvuran 62 yetişkin kadın birey dahil edilmiştir. Bu çalışmada bireylerin üç günlük besin tüketim kayıtlarından yararlanılarak Dİİ skorları hesaplanmıştır. Alınan antropometrik ölçümler ve biyokimyasal parametreler ile bireylerin Viseral Adipozite İndeksi (VAİ) ve Lipid Birikim Ürünü İndeksi (LBÜİ) hesaplanmıştır. Bireylerin Dİİ değerleri tertillere ayrılarak değerlendirilmiştir. Bireylerin Dİİ sınır değerleri -1,93 ile 4,64 arasında değişmektedir. Dİİ'nin ortalama değeri 1,37±1,50 olarak saptanmıştır. Katılımcıların VAİ ortalaması 2,72 ± 2,61, LBÜİ ortalaması ise 113,02 ± 163,26'dır. Dİİ tertillerine göre antropometrik ölçümlerde herhangi bir anlamlı sonuca ulaşılamamıştır (p>0,05). Vitamin K (p=0,04), Demir (p=0,04), ve Bakır (p=0,04) tüketimi ile Dİİ skorları arasında anlamlı bir sonuç saptanmıştır. VAİ ve LBÜİ ile bireylerin tüm antropometrik ölçümleri arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki saptanmıştır (p=0,01). Çalışmaya katılan bireylerin Dİİ tertillerine göre biyokimyasal bulguların ve adipozite indekslerinin ortalama değerleri arasında istatistiksel olarak herhangi bir anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0,05). Sonuç olarak, çalışmamızda PKOS'lu hasta olgularında Dİİ skorları ile adipozite indeksleri arasında herhangi bir anlamlı ilişkiye rastlanmamıştır. Bundan sonra yapılacak çalışmaların daha yüksek örneklem sayısı ile benzer çalışmayı gerçekleştirmesi literatüre büyük katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the relationship between the Dietary Inflammatory Index (DII) obtained by determining the nutritional status of women with Polycystic Ovary Syndrome (PCOS) and the adiposity indices. 62 adult women who applied to Yeditepe University Hospital PCOS and Hirsutism Clinic between April and August 2022 were included in the study. In this study, DII scores were calculated by using the three-day food consumption records of the individuals. Visceral Adiposity Index (VAI) and Lipid Accumulation Product Index (LAP) of individuals were calculated with anthropometric measurements and biochemical parameters. DII values of individuals were evaluated by dividing them into tertiles. DII breakpoints of individuals vary between -1.93 and 4.64. The mean value of DII was found to be 1.37±1.50. The mean VAI of the participants was 2.72 ± 2.61, and the mean LAP was 113.02 ± 163.26. According to DII tertiles, no significant results were obtained in anthropometric measurements (p>0.05). A significant result was found between the consumption of Vitamin K, Iron, and Copper and DII scores (p=0.04). All anthropometric measurements of individuals with VAI and LAP was found to have a significant and positive relationship (p=0.01). No statistically significant difference was found between the mean values of biochemical findings and adiposity indices according to the DII tertiles of the individuals participating in the study (p>0.05). In conclusion, in our study, no significant relationship was found between DII scores and adiposity indices in patients with PCOS. It will make a great contribution to the literature if future studies will carry out similar studies with a higher sample number.