Ligamentum rotundum vaskülarizasyonunun ovaryan fonksiyonlar üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of round ligament vascularization on ovarian functions
  1. Tez No: 814410
  2. Yazar: CEREN ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÖZERKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Giriş: Histerektomi, jinekoloji pratiğinde en sık uygulanan cerrahi operasyonlardan biridir. Histerektomi ile ovaryan fonksiyonlar arasındaki ilişki tartışmalıdır. Ovaryan fonksiyon üzerine negatif etkilerde oraya sunulan teorilerden biri uterin arterin ovaryan dalının kesilerek, overe giden kan akışının azalmasıdır. Fakat uterin arter ile ovaryan arter arasında bir anastomoz oluşturan ligamentum rotundum arterinin vaskülarizasyonu ile ilgili literatürde yapılmış herhangi bir çalışma yoktur. Amaç: Ligamentum rotundum vaskülarizasyonu korunarak yapılan histerektomilerle, korunmadan yapılan histerektomilerin over fonksiyonu üzerine olan etkisinin araştırılması Gereç ve yöntem: Nisan 2022 ile Şubat 2023 tarihleri arasında Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde benign jinekolojik endikasyonlarla histerektomi operasyonu yapılan 60 hasta değerlendirildi. Ligamentum rotundum vaskülarizasyonu korunan hastalar çalışma grubunu, korunmayan hastalar kontrol grubunu oluşturdu. Hastaların preoperatif menstrüel sikluslarının 2-4.günlerinde ve postoperatif 3.ayda serum FSH, LH ve estradiol seviyeleri karşılaştırıldı. Ayrıca hastaların ameliyat tiplerine göre de over fonksiyonları değerlendirildi. Bulgular: Postoperatif hormon değerlerinin preoperatif değerlere göre yüzde değişim değerleri hesaplandı ve yüzde değişim değerleri çalışma ve kontrol grupları arasında karşılaştırıldı. Buna göre; gruplar arasında anlamlı fark görülmedi (FSH; p=0,188, LH; p=0,647, E2; p=0,067). Çalışma grubundaki hastaların preoperatif ve postoperatif hormon değerleri karşılaştırıldığında FSH(p=0,010), LH(p=0,010) değerlerinde operasyon sonrası anlamlı artış görüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction: Hysterectomy is one of the most commonly performed surgical procedures in gynecology practice. The relationship between hysterectomy and ovarian function is controversial. One of the theories suggesting negative effects on ovarian function is the decrease in blood flow to the ovaries due to the ligation of the ovarian branch of the uterine artery. However, there is no existing study in the literature regarding the vascularization of the round ligament, which forms an anastomosis between the uterine artery and the ovarian artery. Objective: To investigate the effects of hysterectomy with preservation of round ligament vascularization compared to hysterectomy without preservation on ovarian function. Materials and Methods: A total of 60 patients who underwent hysterectomy for benign gynecological indications at Bursa Uludağ University Faculty of Medicine Hospital between April 2022 and February 2023 were evaluated. Patients in whom round ligament vascularization was preserved constituted the study group, while patients without preservation formed the control group. Serum FSH, LH, and estradiol levels were compared between the two groups on the 2nd to 4th day of the preoperative menstrual cycle and at the 3rd month postoperatively. Additionally, ovarian function was assessed according to the types of surgery performed. Results: Percentage change values of postoperative hormone levels compared to preoperative levels were calculated, and these values were compared between the study and control groups. According to the results, no significant difference was observed between the groups (FSH: p=0.188, LH: p=0.647, E2: p=0.067). When preoperative and postoperative hormone levels of patients in the study group were compared, significant increases were observed in FSH (p=0.010) and LH (p=0.010) values after the surgery.