Politiyofen esaslı Nanokompozit malzeme sentezi, Elektrokimyasal Davranışları ve Süperkapasitör Uygulamaları
Synthesis of polythi̇ophene based nanocomposite materials, electrochemical behaviors and supercapacitor applications
  1. Tez No: 814423
  2. Yazar: SELDA ALAÇAMLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Elektrokimyasal enerji depolama sistemleri (pil/batarya, süperkapasitörler ve yakıt hücreleri) taşınabilir cihazlar ve giyilebilir elektronik cihazlardan elektrik araçları ve birçok alanda kullanılmaktadırlar. Süperkapasitörler yüksek yük yoğunluğu, döngü stabilitesi ve hızlı yükleme/boşalma karakteristikleri açılarından oldukça önemlidirler. Tezde farklı nano-malzemeler (Titanyum dioksit (TiO₂), Molibden disülfür (MoS₂) ve Demir (III) oksit ( Fe₂O₃)) sentezleri ile indirgenmiş grafen oksit (rGO) ve bunların farklı miktar ve oranlarda politiyofen (PTh) ile nanokompozitlerinin sentezi, karakterizasyonları (FTIR-ATR, SEM-EDX, katı iletkenlik, TGA-DTA, BET yüzey analizleri, vb.) ve süperkapasitör cihaz yapımı ve bu cihazların elektrokimyasal performans testlerinden oluşmaktadır. Son aşamada ise merdiven devre analizi ([RS(C1(R1(R2C2)))]) (ZSimpWin 3.22) simüle edilerek deneysel ve teorik veriler karşılaştırılmış ve bulunan empedans verilerinden devre parametreleri tespit edilmiştir. Tez çalışmasında, grafitten başlayarak TiO₂/GO/PTh, TiO₂/rGO/PTh, TiO₂/rGO/PTh/KS, MoS₂/GO/PTh, MoS₂/rGO/PTh, MoS₂/rGO/PTh/KS, Fe₂O₃/GO/PTh, Fe₂O₃/rGO/PTh ile Fe₂O₃/rGO/PTh/KS malzemelerinin sentezi, FTIR-ATR, SEM-EDX, BET yüzey analizi ve TGA-DTA ile karakterizasyonları gerçekleştirilmiş, 2 elektrotlu süperkapasitör cihazları gerçekleştirilmiştir. Süperkapasitör cihazının en yüksek kapasitans değeri Csp= 1588,72 F×g-1 MoS₂/rGO/PTh nanokompozitinde olarak elde edilmiştir. Tez çalışmasında, PTh esaslı süperkapasitör elektrot malzemeleri daha ucuz ve pratik yöntemlerle geliştirilip, süperkapasitörlerde test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Electrochemical energy sterage systems (battery, supercapacitors and fuel cells) are used in many fields from wearable electronic devices to electric vehicles and many other areas. Supercapacitors are very important in terms of high change density, cylics stabilitiy and fast charging/discharging characteristics. In this thesis, different nanomaterials, such as titanium dioxide (TiO₂), Molybedum disulfide (MoS₂) and Iron (III) oxide ( Fe₂O₃) and reduced graphane oxide (rGO) and their nanocomposites with different amounts and ratios of Polythiopehene (PTh) were characterized by FTIR-ATR, SEM-EDX, Solid conductivity, TGA-DTA, BET surface analysis, etc. In addition, it includes supercapacitor device fabrication and electrochemical performance tests. At the last stage, experimantal and theoretical data were compered by simulating [RS(C1(R1(R2C2)))] equivalent circuit model, which were evaluated by ZSimpWin 3.22 programme. Equivalent circuit parametres have been determired by EIS data. In this thesis, starting from graphite, TiO₂/GO/PTh, TiO₂/rGO/PTh, TiO₂/rGO/PTh/KS, MoS₂/GO/PTh, MoS₂/ rGO/PTh, MoS₂/ rGO/PTh/KS, Fe₂O₃/GO/PTh, Fe₂O₃/rGO/PTh, Fe₂O₃/rGO/PTh/KS were fabricated by 2 electrode supercapacitor device. The highest spesific kapasitance was obtained as Csp= 1588,72 F×g-1 by CV method at 2 mV×s-1 for MoS₂/rGO/PTh nanocomposite. Spesific capacitance (Csp), energy (E) and power density (P) and stability tests (1000 cycles) were performed to obtain capacitance protection during charging and discharging process. As a result, PTh based supercapacitor electrode materials were developed with cheaper and pratical methods tested on supercapacitor.