Argümantasyon temelli öğretimin matematik öğretmen adaylarının normal dağılım konusunda problem çözme becerilerine etkisi
The effect of argumentation-based teaching on problem solving skills of mathematics teacher candidates on normal distribution
  1. Tez No: 963105
  2. Yazar: SEBAHATTİN ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÇAĞRI BİBER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
Bu araştırma, argümantasyon temelli öğretimin normal dağılım konusunda öğretmen adaylarının matematiksel problem çözme becerilerine ve akademik başarılarına olan etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca çalışmada matematik öğretmen adaylarının normal dağılım konusundaki kavramsal anlayışlarını tespit etmek de araştırmanın amaçları arasında yer almaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda, araştırmada karma yöntem desenlerinden açıklayıcı sıralı desen benimsenmiş olup araştırmanın nicel boyutunda ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen; nitel boyutunda ise durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, 2023-2024 eğitim-öğretim yılı bahar dönemi Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği Lisans Programının ikinci sınıfında 22 öğrencinin katılım sağladığı 2/A sınıfı (kontrol grubu) ve 25 öğrencinin katılım sağladığı 2/B sınıfı (deney grubu) olmak üzere toplam 47 öğretmen adayından oluşmaktadır. Uygulama sürecinde deney grubunda argümantasyon temelli öğretim yaklaşımı kullanılırken, kontrol grubunda ise dersler mevcut öğretim yöntemi ile işlenmiştir. Toplam beş hafta süren çalışmanın nicel verileri Akademik Başarı Testi ve Normal Dağılım Problem Çözme Beceri Testi ile elde edilirken; nitel veriler ise görüş formu ve yarı yapılandırılmış görüşme ile elde edilmiştir. Nicel verilerin analizi için; bağımsız gruplar t-testi, Mann Whitney U testi, Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Testlerin normallik kontrolleri için Shapiro-Wilks testi ve çarpıklık-basıklık değerleri dikkate alınmıştır. Nitel verilerin analizi ise içerik analizi yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, argümantasyon temelli öğretimin öğretmen adaylarının matematiksel problem çözme becerilerine ve akademik başarılarına istatistiksel olarak anlamlı katkı sağladığı tespit edilmiştir. Ayrıca deney grubunda yer alan öğretmen adaylarının argümantasyon temelli öğretime ilişkin görüşlerinin genellikle olumlu yönde olduğu saptanmıştır. Bununla birlikte, öğrencilerin normal dağılım kavramını ve ilişkili kavramları öğrenmede birtakım sıkıntılar yaşadıkları tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda, argümantasyon temelli öğretimin, öğretmen adaylarının istatistiksel kavramları daha derinlemesine anlamalarına ve problem çözme becerilerinin gelişmesine katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the effects of argumentation-based teaching on pre-service teachers' mathematical problem solving skills and academic achievement about normal distribution. In addition, determining the conceptual understanding of pre-service mathematics teachers about normal distribution is also among the aims of the study. In line with these aims, the explanatory sequential design from mixed method designs was adopted in the research, and a quasi-experimental design with pre-test-post-test control group was used in the quantitative dimension of the research, and a case study was used in the qualitative dimension. The study group of the research consists of a total of 47 pre-service teachers, including 22 students from class 2/A (control group) and 25 students from class 2/B (experimental group) in the second year of Kastamonu University, Faculty of Education, Primary Mathematics Teaching Undergraduate Program in the spring semester of 2023-2024. During the application process, argumentation-based teaching approach was used in the experimental group, while the lessons were taught with the current teaching method in the control group. The quantitative data of the study, which lasted a total of five weeks, were obtained through the Academic Achievement Test and Normal Distribution Problem Solving Skills Test; The qualitative data were obtained through opinion form and semi-structured interview. For the analysis of quantitative data; independent groups t-test, Mann Whitney U test, Wilcoxon Signed Ranks Test were used. Shapiro-Wilks test and skewness-kurtosis values were taken into consideration for normality checks of the tests. The analysis of qualitative data was carried out by content analysis method. According to the findings obtained in the research, it was determined that argumentation-based teaching made a statistically significant contribution to the mathematical problem solving skills and academic achievement of the prospective teachers. In addition, it was determined that the opinions of the prospective teachers in the experimental group about argumentation-based teaching were generally positive. However, it has been determined that students have some difficulties in learning the concept of normal distribution and related concepts. As a result of the research, it was concluded that argumentation-based teaching contributed to the prospective teachers' deeper understanding of statistical concepts and the development of their problem solving skills.