Tip 2 diyabetes mellituslu hastalarda CRP/lenfosit oranı ile kan şekeri regülasyonu ve diğer metabolik parametler arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Associations between CRP/lymphocyte ratio, blood sugar regulation and other metabolic parameters in patients wi̇th type 2 diabetes mellitus
- Tez No: 814479
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLALİ AKTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Giriş: Tip 2 diyabetes mellitus (T2DM) öngörülerin çok ötesinde büyüyen bir küresel salgın haline gelmiştir. T2DM ile düşük dereceli inflamasyon arasındaki etyopatogenez ilişkisi yeni ve önemli bir konu olup, bu ilişkiyi belirlemek için birçok biyomarker araştırılmaktadır. CRP/Lenfosit oranı (CLR) kolay ulaşılabilir ve ucuz bir inflamatuvar belirteçtir. Kronik, düşük dereceli inflamasyonla karakterize hastalıklarda CLR'nin efektif bir marker olduğu gösterilmiştir. Bu nedenle çalışmamızda CLR ile T2DM ve T2DM'deki kan şekeri regülasyonu ilişkisini incelemeyi amaçladık. Materyal-Metod: Çalışmamıza Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İç Hastalıkları polikliniğine Mart 2022-Ağustos 2022 tarihleri arasında başvuran T2DM tanılı hastalar alındı. Hastaların sosyodemografik özellikleri, laboratuvar parametreleri ve antropometrik ölçümleri kaydedildi. T2DM'li hastalar glikolize hemoglobin (HbA1c) düzeylerine göre iyi kontrollü (HbA1c
Özet (Çeviri)
İntroduction: Type 2 Diabetes Mellitus (T2DM) has become a growing global epidemic far beyond predictions. The etiopathogenesis relationship between T2DM and low-grade inflammation is a new and important issue, and many biomarkers are being investigated to determine this relationship. CRP/Lymphocyte ratio (CLR) is an easily accessible and inexpensive inflammatory marker. CLR has been shown to be an effective predictor in diseases characterized by chronic, low-grade inflammation. Therefore, in our study, we aimed to examine the relationship between CLR and T2DM and blood sugar regulation in T2DM. Material-Method: Patients with T2DM who presented to Internal Medicine outpatient clinics of Bolu Abant İzzet Baysal University hospital between March 2022 and August 2022 were included to the study. Sociodemographic characteristics, laboratory parameters and anthropometric measurements of the patients were recorded. Patients with T2DM were divided into 2 groups according to their glycosylated hemoglobin (HbA1c) levels as well-controlled (HbA1c