Blockchain as a basis for new venture capital investment: Comparison with traditional investment sources
- Tez No: 814492
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. SERKAN YEŞİLYURT, Assist. Prof. Dr. GERÇEK ÖZPARLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı, işletme alanındaki mevcut bilgilere katkıda bulunmaktır. Finansman, banka kredisi, kurucuların kişisel tasarrufları veya girişim yatırımları da dahil olmak üzere herhangi bir iş girişiminin önemli bir yönüdür. Araştırma, kaynak yaratma sürecine dahil olan çeşitli bakış açılarını derinlemesine inceleyerek, kurucuların sermaye toplayarak hedeflerine nasıl ulaşabileceklerini ve risk sermayesi fonlarının veya özel yatırımcıların yatırımlarını geliştirmek için yeni teknolojilerden nasıl yararlanabileceklerini inceliyor. İki hipotez formüle edildi: ilki, blockchain teknolojisini kullanan yatırım araçlarının şu anda ve gelecekte birincil kaynak yaratma kaynağı olarak hizmet edebileceğini öne sürdü ve ikincisi, yatırımcıların yerleşik bir endüstride yeni teknolojileri benimseme konusundaki istekliliğini ve potansiyel hızlarını keşfetti. Bu araştırmanın nihai amacı, yasal tavsiyeler ve eyleme geçirilebilir adımlar eşliğinde, sermaye yatırım fonlarında blok zinciri uygulamak için pratik bir strateji geliştirmektir. Geleneksel yatırım araçlarını ve stratejilerini keşfetmek ve bunları blockchain tabanlı yatırım biçimleriyle karşılaştırmak için kapsamlı bir literatür taraması yapıldı. Araştırma, farklı kaynak yaratma ve yatırım yaklaşımlarının etkinliğini değerlendirmek ve endüstri gelişimi için fırsatları belirlemek için bir durum analizi, bir risk sermayesi temsilcisiyle görüşme ve işletme sahipleriyle yapılan görüşmelerin yanı sıra risk sermayesi temsilcilerini hedefleyen bir anket kullandı. Araştırmanın bulguları, günümüz iş ortamında blockchain araçlarının tüm paydaşların hedeflerine ulaşmada önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Bu bulgulardan yola çıkarak, kişiselleştirilmiş öneriler ve blok zinciri araçlarının uygulanması için pratik bir kılavuz oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The objective of this research is to contribute to the existing knowledge in the business field. Funding is an essential aspect of any business endeavour, whether it involves bank credit, personal savings of the founders, or venture investments. The research delves into the various perspectives involved in the fundraising process, examining how founders can achieve their goals through raising capital and how venture capital funds or private investors can leverage new technologies to enhance their investments. Two hypotheses were formulated: the first suggesting that investment tools utilizing blockchain technology could serve as a primary source of fundraising presently and in the future, and the second exploring the willingness of investors to embrace new technologies in an established industry and the potential speed of their adoption. The ultimate aim of this research is to develop a practical strategy for implementing blockchain in capital investment funds, accompanied by legal recommendations and actionable steps. A comprehensive literature review was conducted to explore traditional investment tools and strategies, comparing them to blockchain-based investment forms. The research employed a situational analysis, an interview with a venture capital representative as well as a survey targeting people, to evaluate the effectiveness of different fundraising and investment approaches and identify opportunities for industry development. The findings of the research highlight the significant role of blockchain tools in achieving the objectives of all stakeholders in the business landscape today. Drawing from these findings, personalized recommendations and a practical guideline for implementing blockchain tools were formulated.