Okul ikliminin örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi
The effect of school climate on organizational commitment
  1. Tez No: 814491
  2. Yazar: YAKUP CAN AKPOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul yöneticileri ve öğretmenlerin okul iklimi algıları ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkiyi inceleyebilmek, demografik değişkenlerin okul iklimi ile örgütsel bağlılık üzerinde bir farklılık oluşturup oluşturmadığını belirlemektir. Çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma örneklemini 2021-2022 eğitim öğretim yılında Türkiye'nin farklı illerinde özel okulları bulunan bir kurumda görev alan 410 öğretmen ve okul müdürü oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanabilmesi amacıyla Çağlayan (2014) tarafından hazırlanan“Okul İklimi Ölçeği”ile Meyer ve Allen (1997) tarafından oluşturulup geliştirilen“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”kullanılmıştır. Dağılımların belirlenmesi için yüzde, frekans, aritmetik ortalama, standart sapma; değişkenler arasında çoklu regresyon analizi, değişkenlere ilişkin ortalamalar arasındaki farkın önem düzeylerinin belirlenebilmesi için tek yönlü varyans analizi (ANOVA), bağımsız örneklemler t-Testi, Kruskal Wallis, Man Whitney-U, çoklu karşılaştırma testlerinden LSD testleri kullanılmıştır. Analizler sonucunda okul iklimi ile örgütsel bağlılık arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu ve okul ikliminin örgütsel bağlılığın %46,1' ini açıkladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to search the relationship between school administrators and teachers' perceptions of school climate and their organizational commitment, and to focus and understand if demographic changes make a difference on school climate and organizational commitment. The Quantitative research method was used in this study. The research sample consists of 410 teachers and school principals who are working in an organisation with private schools in different parts of Turkey in the years between 2021-2022 academic year. To be able to collect the research data, the“School Climate Scale”was prepared by Çağlayan (2014) and the“Organizational Commitment Scale”created and developed by Meyer ve Allen (1997) were used. Percentage, frequency, arithmetic mean, standard deviation for determining distributions. Multiple regression analysis between the variables, one-way analysis of variance (ANOVA) to focus the significance level of the difference between the means of the changes, independent samples t-Test, Kruskal Wallis, Man Whitney-U, and LSD tests from multiple comparison tests were used. As a result of the analyzes, it was understood that there is a positive and important relationship between school climate and organizational commitment and that school climate explains 46.1% of organizational commitment.