Stratejik maliyet yönetimi kapsamında katkı payına dayalı fiyatlama simülasyon modeli önerisi – Türkiye elektrik üretim piyasası
Price forecast proposal based on contribution margin in accordance with strategic cost managment-Turkish power generation market
- Tez No: 814496
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM YÜKSEL PAZARÇEVİREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Çalışmanın konusu, işletmeler için hem pazar ortamındaki yaşanan değişim sonrası fiyatlama simülasyon modeli ile birlikte işletmelerin daha sağlıklı kararlar alabilmesi hem de Türkiye Elektrik Üretim Piyasası'nı örnek bir model alarak, homojen ürün üreten piyasalardaki işletmeler için doğru yönetebilecek bir model oluşturmaktır. Bu tez kapsamında, stratejik maliyet yönetimi yaklaşımlarından biri olan katkı payına dayalı fiyatlama simülasyon modeli önerisi ile işletmelere yön gösterebilecek bir model ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The liberalization of electricity generation activities and the transition to the daily electricity market have brought forward studies for the estimation of electricity prices. Both the electricity market players and the institutions that play a regulatory role in this market are concerned with the characteristics and development of wholesale electricity prices. In addition, electricity prices, which are an important input in the electricity generation process, the main scope of the study is to evaluate pricing mechanism and propse price simulation model for the other industries. It is aimed to Show fundemental change of a target from profıt maximization to contribution margin maximization.