Çalışanlarda teknolojik hazır oluş ve örgütün dijital olgunluk düzeylerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 814504
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KİTAPCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Küreselleşen dünyada organizasyonların varlığını sürdürebilmeleri ve rekabet edebilmelerinin yolu en güncel teknolojileri kullanarak, dijital dönüşümle avantaj sağlayabilmeleriyle mümkün hale gelmiştir. Dijital dönüşüm, organizasyonların tümünün içinden geçmesi, strateji geliştirmeleri gereken uzun ve zorunlu bir süreçtir. Dijital dönüşüme odaklanan işletmelerin organizasyon yapılarında köklü değişimlere gittikleri görülmektedir. Fakat çalışanların, mevcut sisteme olan bağlılıkları değişim ve dönüşüm süreçlerine karşı direnç gösterebilecekleri durumlar da söz konusu olduğundan, organizasyon yapısının değiştirilmesi daha da zorlaşabilmektedir. Bu sebeple dijital dönüşüm çalışanlardan bağımsız düşünülebilecek bir süreç değildir. Bu tez çalışması, çalışanların teknolojik hazır oluşlarının ve organizasyonların dijital olgunluk düzeylerinin değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Farklı sektörlerde faaliyet gösteren organizasyon çalışanlarından anket uygulamasıyla veri toplanarak, çalışanların teknolojik hazır oluş düzeyleri ve organizasyonlarının dijital olgunluk düzeyleri ölçülmüştür. Çalışanların teknolojik hazır oluş algısı iyimserlik ve yenilikçiğin organizasyonun dijital olgunluğu üzerinde olumlu yönde etkisi olduğu ancak rahatsızlık ve güvensizlik algısının istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Çalışanların teknolojik hazır oluşları, organizasyonların dijital dönüşüm sürecindeki başarısını etkileyen önemli bir faktördür. Bu nedenle, organizasyonların dijital olgunluk düzeylerini artırmak için, çalışan faktörünün önemi vurgulanarak, gerekli stratejilerin belirlenmesine yardımcı olacak öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the globalizing world, the way for organizations to survive and compete has become possible by using the most up-to-date technologies and gaining an advantage through digital transformation. Digital transformation is a long and necessary process that all organizations must go through and develop strategies. It is seen that businesses focusing on digital transformation have undergone radical changes in their organizational structures. However, since there are situations where employees can resist change and transformation processes due to their commitment to the existing system, changing the organizational structure can become even more difficult. For this reason, digital transformation is not a process that can be thought of independently from employees. This thesis study aims to evaluate the technological readiness of the employees and the digital maturity levels of the organizations. The technological readiness levels of the employees and the digital maturity levels of their organizations were measured by collecting data from the employees of the organizations operating in different sectors by means of a questionnaire. It has been determined that the employees' perception of technological readiness, optimism and innovation have a positive effect on the digital maturity of the organization, but there is no statistically significant relationship between the perception of discomfort and insecurity. The technological readiness of employees is an important factor affecting the success of organizations in the digital transformation process. For this reason, in order to increase the digital maturity level of organizations, the importance of the employee factor has been emphasized and suggestions have been developed to help determine the necessary strategies.