Akut biliyer pankreatitli hastalarda tlr-4 ve ıl-8 gen polimorfizmlerinin araştırılması
Investigation of tlr-4 and il-8 gene polymorphisms in patients with acute biliary pancreatitis
- Tez No: 814514
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ALİMOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Genel Cerrahi, Genetik, Gastroenterology, General Surgery, Genetics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş: Akut pankreatit günümüzde acil hastalıklar içerisinde önemli bir yer tutmakta ve mevcut tedavi yöntemlerine rağmen önemli bir morbidite ve mortalite sebebi olabilmektedir. Biliyer nedenler pankreatit etiyolojisi içerisinde sık rastlanan bir sebeptir. Akut biliyer pankreatit fizyopatolojisinde inflamasyon kaskadı ve buna bağlı organ, doku hasarı araştırılması gereken bir konudur. İnflamasyon sürecinde görev alan mediyatörler içerisinde Toll like reseptörler (TLR) ve interlökinler (IL) bilimsel çalışmalara yüksek oranda konu olmuştur. TLR4 ve IL-8'e ait genlerde görülebilen defekt ya da polimorfizmin bu hastalığa yatkınlık oluşturduğuna dair çalışmalar mevcuttur. Akut biliyer pankreatitli hastalarda TLR-4 ve IL-8 gen polimorfizmlerinin sağlıklı populasyon ile karşılaştırılarak polimorfizm görülenlerin bu hastalığa yatkınlığı araştırıldı. Metod: Mayıs 2010'dan itibaren servislerimize akut biliyer pankreatit tanısı ile yatırılan hastalar hastalardan retrospektif olarak ulaşabildiğimiz 115 hasta Akut biliyer pankreatit grubu (ABPG) olarak adlandırıldı. Daha önce safra taşı ve pankreatit öyküsü olmayan 105 sağlıklı birey ise Kontrol grubu (KG) olarak adlandırılarak, bu iki gruptaki TRL-4 ve IL-8 gen polimorfizmleri araştırıldı. Dicle Üniversitesi Genetik ve Mikrobiyoloji Anabilimdalı laboratuvarında yaptığımız bu çalışmada TLR-4 rs4986791 (Thr399Ile) CC, CT, TT allelleri kullanılarak ve IL-8 rs4073 (-251T/A) numaralı polimorfizmi için AA, TT ve AT allelleri incelenerek DNA parçacıkları üzerinden PCR yöntemi ile karşılaştırıldı. Bulgular: Hemolizli kan örnekleri nedeniyle 95 kişilik hasta grubunda ve 101 kişilik KG'de TRL-4; 90 hasta ve 100 kişilik KG'de IL-8 gen polimorfizmi tarandı. 95 hasta, 101 kişilik sağlıklı kontrol grubu ile TLR-4 rs4986791 (Thr399Ile) polimorfizmi açısından karşılaştırıldı. 89 hasta (%93) ve 80 kişilik kontrol grubunun x (%79) CC homozigot varyanta, 6 hasta (%0,6) ve 21 kişilik kontrol gurubunun (%20) CT heterozigot varyanta sahip olduğu izlendi. TT homozigot varyant her iki grupta da izlenmedi. Khi kare yöntemiyle yapılan istatistiksel değerlendirmede TLR4 gen polimorfizminin ABPG'de, p:0.003 düzeyinde anlamlı olacak şekilde yüksek bulunduğunu tespit ettik. Yine aynı sebeplerle 90 hasta ile 100 kişilik KG karşılaştırılarak yapılan IL-8 rs4073 (-251T/A) numaralı polimorfizmi incelemesinde homozigot hasta sayısı 47 (%52), homozigot KG sayısı 41 (%41), heterozigot hasta sayısı 43 (%47), heterozigot KG sayısı 59 (%59) idi. Yine khi kare yöntemiyle yapılan analizde hasta grup ile sağlıklı kontrol grubu arasında fark görülmedi (p>0.05). Sonuç: ABPG'de TLR4 gen polimorfizmi sağlıklı bireylere göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur. TLR4 biliyer pankreatit gelişiminde önemli bir role sahip olabilir. IL-8 akut biliyer pankreatitte sağlıklı kişilere göre farklı bir genetik polimorfizm göstermemektedir. Daha yüksek hasta populasyonu üzerinde çalışmalar yapılırsa daha anlamlı sonuçlar elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Acute pancreatitis has an important place among emergency diseases today and can be a significant cause of morbidity and mortality despite existing treatment methods. Biliary causes are a common cause in the etiology of pancreatitis. In the pathophysiology of acute biliary pancreatitis, the inflammation cascade and related organ and tissue damage is an issue that needs to be investigated. Among the mediators involved in the inflammation process, Toll like receptors (TLR) and interleukins (IL) have been the subject of scientific studies at a high rate. There are studies showing that defects or polymorphisms in the genes of TLR4 and IL-8 predispose to this disease. TLR-4 and IL-8 gene polymorphisms in patients with acute biliary pancreatitis were compared with the healthy population and the susceptibility of those with polymorphism to this disease was investigated. Method: The 115 patients we could reach retrospectively from the patients who were admitted to our services with the diagnosis of acute biliary pancreatitis since May 2010 were called the Acute Biliary Pancreatitis Group (ABPG). 105 healthy individuals with no previous history of gallstones or pancreatitis were called the Control group (CG), and TRL-4 and IL-8 gene polymorphisms in these two groups were investigated. In this study, which we carried out in the laboratory of Dicle University Department of Genetics and Microbiology, PCR method was used on DNA fragments by using TLR-4 rs4986791 (Thr399Ile) CC, CT, TT alleles and examining AA, TT and AT alleles for IL-8 rs4073 (-251T/A) polymorphism. compared to . Results: Due to hemolyzed blood samples, TRL-4 was detected in the patient group of 95 patients and the CG group of 101 patients; IL-8 gene polymorphism was screened in 90 patients and 100 CGs. 95 patients were compared with a healthy control group of 101 patients in terms of TLR 4 rs4986791 (Thr399Ile) polymorphism. It was observed that 89 patients (93%) and the control group of 80 people (79%) had the CC homozygous variant, and 6 patients (0.6%) and the control group of 21 people (20%) had the CT heterozygous variant. TT homozygous variant was not observed in both groups. In the statistical evaluation made by the Chi square method, we found that the TLR4 gene polymorphism was found to be significantly high in ABPG at the p:0.003 level. Again, for the same reasons, in the study of IL-8 rs4073 (-251T/A) polymorphism, which was performed by comparing 90 patients with 100 CGs, the number of homozygous patients was 47 (52%), the number of homozygous CGs was 41 (41%), and the number of heterozygous patients was 43 (47%). , the number of heterozygous CGs was 59 (59%). Again, in the analysis performed using the chi square method, no difference was observed between the patient group and the healthy control group (p>0.05). Conclusion: TLR4 gene polymorphism was found to be statistically significantly higher in ABPG than in healthy individuals. TLR4 may have an important role in the development of biliary pancreatitis. IL-8 does not show a different genetic polymorphism in acute biliary pancreatitis compared to healthy individuals. More meaningful results can be obtained if studies are conducted on a larger patient population.