Measuring the perception of digital maturity level by employees working at private and public organizations in developing and developed countries
Gelişmiş ve gelişmiş ülkelerdeki özel ve kamu kuruluşlarında çalışan çalışanların dijital olgunluk algılarının ölçülmesi
- Tez No: 814533
 - Danışmanlar: Assoc. Prof. DR. MUSTAFA SUNDU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2023
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sosyal ve Beşeri Bilimler Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 94
Özet
Rekabet avantajı elde etmek ve sürdürmek için firmalar çevre ile uyumlu stratejiler oluşturmalı ve başarılı bir şekilde uygulamalıdır. Örneklem 451 katılımcıdan oluşmaktadır. Bu çalışma nicel bir kesitsel anket kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında Dijital Olgunluk Ölçeği (DMMS) kullanılmıştır. Nicel veri analizini gerçekleştirmek için SPSS 22 programı uygulanmıştır. Bu araştırmanın amacı, çalışanların gelişmekte olan ve gelişmiş ülkelerdeki dijital olgunluk düzeyi ile kamu veya özel kuruluşlarda kullanılan kapasite alt boyutlarının ülkeye, katılımcının eğitim düzeyine göre değişip değişmediğini belirleme algısını ölçmektir. , şirketin konumu, kapsamı, büyüklüğü, sektörü ve BT düzeyi. Araştırmanın sonuçları, katılımcıların tutumlarının dijital olgunluğun firmalar üzerindeki etkisini değerlendirmede farklılık gösterdiğini göstermektedir. Ülkeye, katılımcının eğitim düzeyine, şirketteki konumuna, şirketin kapsamına, büyüklüğüne, sektörüne ve BT düzeyine göre dijital olgunluk düzeyinin değişebileceğine ilişkin algılarda anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte, ülkelerin BT düzeyi notunda gerilemesi, katılımcıların yanıtları Suriye, Türkiye ve Orta Doğu için olumlu bir gerileme gösterdi. Ayrıca, mikro, küçük ve orta ölçekli şirketlerin BT oranında olumlu bir gerileme görebiliriz. Bulgulara dayanarak, dijital olgunluk seviyesinin öneminin ve bunun firmaların performansları üzerindeki etkisinin farkında olmak kritik önem taşıyor.
Özet (Çeviri)
To obtain and sustain a competitive advantage, firms must create and successfully implement strategies that are compatible with the environment. The sample consisted of 451 participants. This study was conducted using a quantitative cross-sectional survey. Digital Maturity Measurement Scale (DMMS) was used to collect data. SPSS 22 was applied to perform the quantitative data analysis. The goal of this investigation was to measure the employees' perception of determining whether or not the level of digital maturity in developing and developed countries and its capacity subdimensions used in a public or private corporation are changing according to the country, education level of the participant, position, scope, size, sector and IT level of the company. The results of the research show that participants' attitudes varied in evaluating the impact of digital maturity on firms. It was found that there were significant variations in the perceptions stating that the digital maturity level could be changed in terms of the country, education level of the participant, position in the company, scope, size, sector and IT level of the company. However, the regression of country to rating the IT level, participants' answers showed a positive regression for Syria, Turkey and the Middle East. Furthermore, we can see a positive regression of micro, small and medium companies to IT rate. Based on the findings, it is critical to be aware of the importance of digital maturity level and its impact on the performances of firms.