Örgütsel motivasyonun çalışanların sessizlikleri üzerinde etkisini belirlemeye yönelik bir araştırma
A study to determine the effect of organizational motivation on employees' silence
- Tez No: 814534
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
İş hayatında motivasyon, bireysel ve örgütsel başarının en önemli faktörlerinden biridir. Çünkü motivasyonu yüksek olan çalışanlar daha iyi ve daha verimli bir şekilde çalışırlar, dolayısıyla, örgütün daha da gelişmesine ve ilerlemesine neden olmaktadır. Aynı zamanda, çalışanların sessizliği birey ve örgüt üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Dolayısıyla bulunduğumuz dönemde örgütsel sessizliği olabildiğince ortadan kaldırabilen ve çalışanları motive ederek çalışanların örgüt faaliyetlerine zevkle katılmasını sağlayan başarılı örgütler bulunmaktadır. Bu nedenle motivasyon ve sessizliğin günümüzde çok önemli olduğu açıktır. Bu çalışma, Konya Sanayi Bölgesi imalat endüstrisi işletmelerinde faaliyet gösteren çalışanların örgütsel motivasyonlarının sessizlikleri üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamıştır. Ayrıca bu araştırmada örgütsel motivasyon ile çalışan sessizliği değişkenlerinin cinsiyet, yaş, medeni durum ve eğitim durumu değişkenleri açısından farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmada katılımcıların cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeylerinin örgütsel sessizlik ve motivasyon düzeyleri ile kısmen de olsa ilişkili olabileceği tespit edilmiştir. Yaşın ise motivasyon ve örgütsel sessizlik düzeyleri ile anlamlı şekilde ilişkili olmadığı görülmüştür.“Örgütsel Motivasyonun Çalışanların Sessizlikleri Üzerinde Etkisini Belirlemeye Yönelik Bir Araştırma”başlıklı bu çalışma motivasyon ve örgütsel sessizlik düzeyleri arasında negatif yönde ve zayıf düzeyde ilişkili olduğu görülmüştür. Çalışanların örgütsel sessizlik düzeylerinin artmasının motivasyon düzeylerini düşürdüğü ifade edilebilir. Fakat çoklu düzeyde motivasyon düzeylerinin örgütsel sessizlik düzeylerine anlamlı düzeyde etki etmediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Motivation in business life is one of the most important factors of individual and organizational success. Because employees with high motivation work better and more efficiently, therefore, they cause further development and progress of the organization. At the same time, employee silence has a great impact on the individual and the organization. Therefore, in the current period, there are successful organizations that can eliminate organizational silence as much as possible and motivate employees to participate in organizational activities with pleasure. Therefore, it is clear that motivation and silence are very important nowadays. This study aimed to examine the effect of organizational motivations of employees operating in Konya Industrial Zone manufacturing industry businesses on their silence. In addition, in this study, it was aimed to determine whether the variables of organizational motivation and employee silence differ in terms of gender, age, marital status and educational status. In the study, it was determined that the gender, marital status, education level of the participants may be partially related to organizational silence and motivation levels. Age, on the other hand, was not significantly associated with motivation and organizational silence levels. This study, titled“A Study to Determine the Effect of Organizational Motivation on Employees' Silence”, found that there was a negative and weak correlation between motivation and organizational silence levels. It can be stated that the increase in the organizational silence levels of the employees decreases the motivation levels. However, it was observed that multilevel motivation levels did not significantly affect organizational silence levels.