Dijital bir inanç olarak dataizm
Dataism as a digital faith
  1. Tez No: 814543
  2. Yazar: UĞUR CUMAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÜLVİ ÖZBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Sanayi Devrimi ile başlayan teknolojikleşme süreci enformasyon çağı ve teknolojileri ile yeni bir seviye atlamıştır. Bu devrimin bir üst seviyesi olan enformasyon çağı, üretmiş olduğu iletişim teknolojileri ile bir enformasyon yarışının ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Enformasyon teknolojileri, geliştirilmiş bilişim sistemleri sayesinde ve neredeyse her alanda otomasyona geçişin de kapılarını açmıştır. Buna bağlı olarak oluşan enformasyon ekonomisi aynı zamanda bir enformasyon toplumu da meydana getirmiştir. Her şeyin enformatik bir düzlemde ilerleyip geliştiği süreç, özellikle milenyum/iki bin yılı sonrası için (21. Yüzyıl) geliştirilen dijital teknolojilerle yeni tanımlamaların da zeminini hazırlamıştır. Enformasyon çağının yeni versiyon süreci olan içinde bulunduğumuz dijital çağın yeni düzeni, dijital teknolojilerin hâkimiyeti altındaki dijital toplumdur. Bu toplumda her şey data/veri olarak tanımlanmakta ve data her şeyin ölçütü olarak kabul gördüğünden giderek 'kutsal' bir zemine oturtulmaya çalışılmaktadır. Bunun sonucunda ortaya çıkan ideoloji olan dataizm de datayı kutsallaştıran ve insanlığı ikna etmek için teknolojinin durmadan gelişen gücünü argüman olarak sunan ve bunu tüm insalığa kabul ettirmeye çalışan bir ideolojidir. Dataizm, dijital çağın bir sonucu olan dijital toplumu ikna etmek için, başta Tanrı olmak üzere, tüm dinleri yok sayarak bunu inandırıcı kılmaya çalışmaktadır ve dataizmin kullandığı teori ise var olan her şeyin data/veriden oluştuğu ve bir süre sonra öngürülen teknolojik düzeye ulaşıldığında da bu teorinin haklı çıkacağıdır. Dataizm, dijitalleşmenin bir sonucu olarak ortaya çıkmış ve dijital argümanlar kullanarak kendini ifade eden yeni bir inanç veya tekno-dindir. Bu bağlamda çalışmamız da, giderek dijital bir inanca dönüşmeye başlayan dataizmi din sosyolojisi açısından ve verinin kutsallaşmasının insanlık için doğuracağı muhtemel sonuçlarıyla incelemektedir. Anahtar Kelimeler :Data, Dataizm, İnanç, Dijitalleşme, Enformasyon, Panoptikon
Özet (Çeviri)
The technologicalization process, which started with the industrial revolution, has taken a new level with the information revolution and technologies. The information age that this revolution started has led to the emergence of an information race with the communication technologies it has produced. Information technologies have also opened the doors to automation in almost every field, thanks to improved information systems. The resulting information economy has also created an information society. The process where everything progresses and develops on an informatic level has also laid the groundwork for new definitions with digital technologies developed especially for the millennium/after two millennium (21st century). The new order of the digital age, which is the new version process of the information age, is the digital society dominated by digital technologies. In this society, everything is defined as data and since data/data is accepted as the criterion of everything, it is increasingly tried to be placed on a sacred ground. The resulting ideology, dataism, is an ideology that sanctifies data and presents the ever-evolving power of technology as an argument in order to convince humanity, and tries to impose this on all humanity. Dataism tries to make it believable by ignoring all religions, especially God, in order to convince the digital society, which is a result of the digital age, and the theory that dataism uses is that everything that exists is data/data, and after a while, this theory is justified when the predicted technological level is reached. it will come out. Dataism is a new belief or techno-religion that emerged as a result of digitalization and expresses itself using digital arguments. In this context, our study examines dataism, which is gradually turning into a digital belief, in terms of the sociology of religion and the possible consequences of the sanctification of data for humanity. Key Words :Data, Dataism, Faith, Digitization, Information, Panopticon