Uluslararası ticarette risk ve rekabet yönetimi
International trade risk and competition management
- Tez No: 814566
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GENCAY KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dış Ticaret Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüzde Küreselleşme sürecinin hız kazanmasıyla birlikte işletmelerin faaliyet alanları, rekabet biçimleri, organizasyon yapıları ve yönetim biçimleri değişmeye başlamıştır. Artık yerel bir ülkede veya çok sınırlı bir uluslararası ortamda yürütülen faaliyetlerin etkisiyle mücadele etmek yerine, küresel pazarda küresel rakiplerle mücadele etmek daha iyidir. Risk yönetimi, ülke yöneticileri için hassas ve önemli bir konudur. Riskle yakından ilişkili bir terim de belirsizliktir. Bu durum etkisi ile istenmeyen sonuçlara yol açabilecek çoklu olasılıklar arasında kesinliğin bulunmamasıdır. Risk yönetimi, her ne kadar ülkedeki üst ve orta yönetim ekibini yakından ilgilendiren bir konu olarak görülse de ülkedeki tüm paydaşları yakından ilgilendiren bir konudur. Ayrıca risk yönetimi, sadece ülkedeki bir sektörü ilgilendiren bir konu değil, küresel ölçekte tüm sektörleri ilgilendiren ve önleyici araçların üretilmesini ve geniş ölçekte sürekli gelişmenin ilerlemesini zorunlu kılan geniş bir konudur. Bu çalışmada uluslararası ticarette risk ve rekabet yönetimi bu konuda durum analizi yapılmış ve Türkiye'nin bu konudaki pozisyonu belirlenmiştir. Durum analizi, genel olarak, ele alınan konunun herhangi bir konu içerisinde nerede durduğunun detaylı bir analizidir. Durum analizi bağlamında kullanılan başlıca yöntemler SWOT ve PESTEL analizidir. Türkiye'nin dış ticaretinde ve teknolojik dönüşümünde rol oynayan yabancı sermaye yatırımlarının azaltılmasının baskın rol oynadığı sonucuna varılmıştır. 2000'li yıllardan sonra özelleştirme politikalarının uygulanmasıyla birlikte yabancı sermaye akımları artmıştır. Covid-19 pandemisinin küresel tedarik zincirlerinde karşılaştığı sorunlar, coğrafi yakınlığın üretim ve ticaretin yanı sıra ulaşım faaliyetlerinde de ne kadar önemli olduğunu göstermiştir. Bu deneyimlerin ışığında, özellikle Asya'daki uluslararası yatırımlar yavaşlamaya başladı. Türkiye gibi coğrafi olarak birçok bölgeye yakın olan ülkelerin uluslararası yatırım açısından yeniden değerlendirildiği görülmektedir. Türkiye'nin orta ve uzun vadeli planlamasında temel makroekonomik göstergelerde yapısal istikrarın sağlanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
With the acceleration of the globalization process, the spheres of activity, the forms of competition, the organizational structures and the management perceptions of companies have begun to change, over combating the effects of activities carried out only within their own country or in a very limited international environment, it is now necessary to fight in a global market and with global competitors. Risk management is a sensitive and important issue for country managers. A term closely related to risk is uncertainty. Uncertainty is the lack of certainty between alternatives that leads to undesirable outcomes. Although risk management is seen as an issue that closely concerns the senior and middle management team in the country, it is an issue that closely concerns all stakeholders in the country. In addition, risk management is not only a topic that concerns a sector in the country, but also a broad one that concerns all sectors on a global basis and necessitates the production preventative tools and promoting large-scale continuous development. In this study, a situation analysis was made regarding risk and competition management in international trade and it was determined where Turkey is located on the subject. The basic method to be used within the scope of situation analysis is SWOT and PESTEL analysis. The results are that the decrease in foreign capital investments, which play a role in both Turkey's foreign trade and technological transformation, plays a leading role. After the 2000s, there was an increase in foreign capital flows with privatization policies. The problems experienced in global supply chains with The Covid-19 outbreak shows its importance transportation activities and geographical proximity are in production and trade. Due to the fact that these experiences, it is seen that international investments, especially in the Asian region, have entered the process of slowing down, and countries that are geographically close to many regions such as Turkey have been re-evaluated in terms of international investments. In Turkey's medium and long-term plans, it is necessary to achieve a stable structure in basic macroeconomic indicators.