İstismarcı yönetimin duygusal zekâ üzerindeki etkisi
Impact of abusive management on emotional intelligence
  1. Tez No: 814567
  2. Yazar: BANAN ADNAN ALTURKI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA TAHİR DEMİRSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Günümüzde yaşanan teknolojik gelişmeler dünyayı her geçen gün değiştirmektedir. Sürekli değişen ve gelişen dünyaya ayak uydurmak ise gittikçe zorlaşmaktadır. Örgütler de varlığını devam ettirebilmek ve hedeflerine ulaşabilmek için günümüz dünyasındaki gelişmeleri yakından takip etmek ve uyum sağlamak zorundadır. Bu gelişmelere uyum sağlayabilmek için örgütlerdeki yönetim şekli önem arz etmektedir. Bu kapsamda yapılan araştırmada, istismarcı yönetimin çalışanların duygusal zekâlarına olan etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca çalışmada, işgörenlerin istismarcı yönetim algı düzeyleri ile duygusal zekâ düzeylerinin sosyo-demografik özelliklerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı araştırılmıştır. Araştırman Konya Sanayii'nde faaliyet gösteren firma çalışanları örnekleminde nicel yöntemlerle gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 408 birey gönüllü olarak katılım sağlamıştır ancak yanlış işaretlenen ve yarım bırakılan anketleri elediğimizde geriye 356 anket kalmaktadır. Araştırma verileri anket tekniği ile toplanmıştır. Anket ölçekleri ilk olarak demografik özellikler ile başlamıştır. Sonrasında ise Tepper (2000) tarafından hazırlanan 15 sorudan oluşan istismarcı yönetim ölçeğinden oluşmaktadır. Son olarak Lee ve Kwak (2011) tarafından hazırlanmış̧, 20 soruluk duygusal zekâ ölçeğinden oluşmaktadır. Değişkenlerin etkilerinin olup olmadığını belirlemek için hipotezler oluşturulup analiz edilmiştir. Analizlerde SPSS 25.00 programı kullanılmıştır. Ölçeklerin güvenilirlik ve geçerlilik analizi, değişkenlerle ilgili istatistik ve demografik inceleme için yapılan fark analizi araştırmada yer bulmaktadır. Yapılan analizler sonucunda, Konya Büsan Sanayisi çalışanlarının istismarcı yönetim algı düzeylerinin düşük ve duygusal zekâ düzeylerinin yüksek seviyede olduğu tespit edilmiştir. Yapılan farklılık analizleri sonucunda; bireylerin istismarcı yönetimin anlayışı ve duygusal zekâ düzeylerinde cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim, gelir düzeyi, çalışma hayatı süresi ve firmadaki çalıştıkları sürelere göre herhangi bir farklılık bulunmadığı tespit edilmiştir. İstismarcı yönetim ile duygusal zekâ arasındaki ilişkiyi tespit etmek amacıyla çalışmada korelasyon ve regresyon analizleri uygulanmıştır. Analiz sonucunda ise, istismarcı yönetim ile duygusal zekâ arasında negatif ve anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Örgütlerin günümüzdeki gelişmelere uyum sağlamak için yönetim şekillerine dikkat etmeleri gerektiği belirtilirken, çalışanların duygusal zekâ seviyelerinin önemi de vurgulanmaktadır. Ancak bu konuda farkındalık yaratmak ve çalışanların duygusal zekâlarını geliştirmek için daha fazla çaba sarf edilmesi gerekmektedir. Bu çabaların hem çalışanların kişisel gelişimine hem de örgütlerin performansına olumlu katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Bununla birlikte, duygusal zekânın istismarcı yönetimle olan negatif ilişkisi de göz önüne alındığında, örgütlerin istismarcı yönetimden kaçınması ve çalışanların duygusal zekâlarının geliştirilmesi için çaba göstermesi gerekmektedir. Anahtar Kelimeler; Yönetim, istismarcı yönetim, zekâ, duygusal zekâ.
Özet (Çeviri)
Technological developments in today's world are changing the world day by day. It is getting harder and harder to keep up with the ever-changing and developing world. Organizations also have to follow the developments in today's world closely and adapt in order to continue their existence and reach their goals. For this reason, first of all, the management style in organizations is important in order to adapt to these developments. In this context, it was aimed to examine the effects of abusive management on the emotional intelligence of employees. In addition, in the study, it was investigated whether the abusive management perception levels and emotional intelligence levels of the employees differ according to their socio-demographic characteristics. Your research was carried out with quantitative methods in the sample of company employees operating in Konya Industry. 408 individuals participated in the study voluntarily, but when we eliminate the wrongly marked and unfinished questionnaires, there are 356 questionnaires left. Research data were collected by questionnaire technique. Survey scales first started with demographic characteristics. Afterwards, it consists of abusive management scale consisting of 15 questions prepared by Tepper (2000). Finally, it consists of a 20-question emotional intelligence scale prepared by Lee and Kwak (2011). Hypotheses were formed and analyzed to determine whether the variables had effects. SPSS 25.00 program was used in the analysis. The reliability and validity analysis of the scales, the statistical and demographic analysis of the variables are included in the research. As a result of the analyzes, it was determined that the abusive management perception levels of Konya Büsan Industry employees were low and their emotional intelligence levels were high. As a result of the difference analysis; It has been determined that there is no difference in the understanding of abusive management and emotional intelligence levels of individuals according to gender, age, marital status, education, income level, length of working life and duration of work in the company. Correlation and regression analyzes were used in the study to determine the relationship between abusive management and emotional intelligence. As a result of the analysis, it was determined that there is a negative and significant relationship between abusive management and emotional intelligence. It is stated that organizations need to pay attention to their management styles in order to adapt to today's developments, and the importance of employees' emotional intelligence levels is also emphasized. However, more effort is needed to raise awareness and improve employees' emotional intelligence. It is believed that these efforts will have a positive impact on both employees' personal development and organizations' performance. However, considering the negative relationship between emotional intelligence and abusive management, organizations need to avoid abusive management and make efforts to develop employees' emotional intelligence. Keywords; Management, abusive management, intelligence, emotional intelligence.