Effects of mobile-assisted language learning (MALL) on listening skills of learners
Mobil destekli dil öğrenmenin (MDDÖ) öğrencilerin dinleme becerilerine etkileri
- Tez No: 814575
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET RECEP TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hakkari Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Günümüz dünyasında, mobil teknoloji insanların dil öğrenme şeklini değiştirmekte ve İngilizce öğretimi ve öğrenimini geliştirmek için gelecekteki olası bir adım olarak görülmektedir. Bununla birlikte dil eğitiminde mobil destekli dil öğrenimi (MDDÖ) araştırmacıların önemli ölçüde ilgisini çekmektedir. Mobil teknolojinin İngilizce dil öğretimi çalışmalarındaki öneminin artmasına rağmen, bu çalışmaların çoğu, ağırlıklı olarak konuşma, yazma, kelime bilgisi ve dil bilgisi gibi dil becerilerine odaklanmaktadır. Bu çalışma, popüler bir mobil dil uygulaması olan Cake'i kullandıktan sonra MDDÖ'nün öğrencilerin dinlediğini anlama becerilerine ve buna yönelik algı ve tutumlarına etkilerini ortaya çıkarmayı amaçlamıştır. Araştırma deseni olarak karma yöntem benimsenmiştir. Araştırmanın katılımcıları, Türkiye, Diyarbakır'daki bir liseden kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak seçilmiştir. Örneklem, her birinde 15 öğrenci bulunan, A1 seviyesinde İngilizce öğrenen iki gruptan oluşmuştur. Normal İngilizce derslerine ek olarak, deney grubu sekiz hafta boyunca Cake uygulaması ile çalışırken, kontrol grubu sadece standart İngilizce müfredatını uygulamıştır. Veriler, ön test ve son test, tutum anketi ve yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Bulgular, MDDÖ'nün öğrencilerin dinleme becerileri, algıları ve tutumları üzerinde olumlu etkileri olduğunu ortaya koymuştur. Ancak, araştırma sonuçları, öğrencilerin ilk olarak bir MDDÖ uygulamasını kullandığında zorlandığını ve uygulamaya alışana kadar öğretmen yardımına ihtiyaç duyduklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In today's world, mobile technology is changing the way people learn languages and is considered a possible future step for improving English language teaching and learning. Along with this, mobile-assisted language learning (MALL) in language education has drawn significant attention from researchers. Despite the growing significance of mobile technology in English language teaching studies, a majority of these studies predominantly concentrate on language skills such as speaking, writing, vocabulary, and grammar. This study aimed to reveal the effects of MALL on students' listening comprehension skills and their perceptions and attitudes towards it, after using Cake, a popular mobile language learning application. A mixed method was adopted as a research design. The participants of the study were selected using a convenience sampling method from a high school in Diyarbakır, Turkey. The sample consisted of two groups of A1 level EFL learners, with 15 students in each class. In addition to regular English lessons, the experimental group studied with Cake for eight weeks whereas the control group only followed their standard English curriculum. The data were collected through a pre-test and a post-test, an attitude questionnaire and semi-structured interviews. The findings revealed that MALL had positive effects on the listening skills of learners, as well as perceptions and attitudes. However, the study results suggest that learners initially struggle when using a MALL application and require teacher assistance until they get used to the application.