İstanbul Büyükşehir Belediyesinin akıllı ulaşım uygulamalarına yönelik vatandaş memnuniyet değerlendirmesi
Citizen satisfaction assessment of Istanbul Metropolitan Municipality for smart transportation applications
  1. Tez No: 814601
  2. Yazar: HÜSEYİN MURAT ELMACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Akıllı şehir uygulamaları şehirlerin geleceği açısından çok önemli bir yere sahiptir. Bu araştırma akıllı şehir uygulamalarından, bilgi ve iletişim teknolojileri destekli akıllı ulaşım uygulamaları üzerine gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma ile İstanbul ilinde yaşayan vatandaşların İBB akıllı ulaşım uygulamalarından; İSPARK (Akıllı Otopark Hizmetleri), İBB Cep Trafik (Trafik Bilgilendirme Uygulaması) ve Akıllı Trafik Sinyalizasyon Sistemleri olmak üzere üç tane akıllı ulaşım uygulamasına yönelik vatandaş memnuniyetinin ve değerlendirmelerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın alt amaçları ise vatandaşların akıllı uygulamalara yönelik memnuniyet değerlendirmeleri akıllı uygulama türüne göre farklılaşıp farklılaşmadığını tespit etmek ve üç ulaşım uygulamasına yönelik vatandaş memnuniyet değerlendirmelerinin demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemektir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin akıllı ulaşımla ilgili uygulamalarına yönelik olarak vatandaş memnuniyet değerlendirmesini ölçmek adına veri toplama sürecinde çevrimiçi anket yöntemi ile 320 kişilik örneklem büyüklüğüne ulaşılmıştır. Uygulama 2021 Eylül ayı ile 2021 Aralık ayları arasında gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre; araştırmaya katılan vatandaşlar İBB Cep Trafik uygulamasına yönelik %76,4 oranında, Akıllı Trafik Sinyalizasyon Sistemlerine yönelik olarak %70,8 oranında, İSPARK Akıllı Otopark Hizmetlerine yönelik olarak %64,2 oranında memnuniyet duymaktadırlar. Ayrıca, vatandaşların İBB Akıllı ulaşım uygulamalarına yönelik memnuniyet değerlendirmeleri cinsiyete, yaşa, medeni duruma ve eğitim durumuna göre anlamlı bir farklılaşma göstermediği, aylık gelire ve mesleğe göre anlamlı bir farklılaşma gösterdiği tespit edilmiştir. Son olarak vatandaşların akıllı uygulamalara yönelik memnuniyet değerlendirmeleri akıllı uygulama türüne göre anlamlı bir farklılaşma gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Smart city applications have a very important place for the future of cities. This research has been carried out on smart city applications, information and communication technologies supported smart transportation applications. With this study, citizens living in the province of Istanbul from İBB smart transportation applications; It is aimed to determine citizen satisfaction and evaluations for three smart transportation applications, namely İSPARK (Smart Parking Services), İBB Mobile Traffic (Traffic Information Application) and Intelligent Traffic Signaling Systems. The sub-objectives of the research are to determine whether the satisfaction evaluations of the citizens for smart applications differ according to the smart application type and to determine whether the citizen satisfaction evaluations for the three transportation applications differ according to the demographic characteristics. A sample size of 320 people was reached with the online survey method in the data collection process to measure the citizen satisfaction assessment for the smart transportation applications of the Istanbul Metropolitan Municipality. The implementation was carried out between September 2021 and December 2021. The obtained data were analyzed with the SPSS package program. According to the findings; Citizens participating in the research are satisfied with the İBB Mobile Traffic application at a rate of 76.4%, for Smart Traffic Signaling Systems at a rate of 70.8%, and for ISPARK Smart Parking Services at a rate of 64.2%. In addition, it has been determined that the satisfaction evaluations of citizens regarding İBB Smart transportation applications do not show a significant difference according to gender, age, marital status and educational status, but show a significant differentiation according to monthly income and occupation. Finally, it has been determined that the satisfaction evaluations of the citizens for smart applications show a significant differentiation according to the smart application type.