Elektronik ağızdan ağıza pazarlamanın tüketici satın alma kararı üzerine etkisi
The effect of electronic worth of mouth marketing on theconsumer purchase decision
- Tez No: 814674
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KEMAL SUHER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Elektronik ağızdan ağıza pazarlama, internetin ve sosyal medyanın insan hayatının bir parçası olmasıyla birlikte tüketicilerin satın alma kararlarında daha çok etkili olmaktadır. Bu çalışmanın amacı elektronik ağızdan ağıza pazarlamanın tüketici satın alma kararına etkilerini incelemektir. Çalışmada odak grup görüşmesi yöntemi kullanılmıştır. Ulaşılan sonuçlar, tüketicilerin satın alma kararı vermeden önce sosyal medya kullanıcılarının yorumlarını okuduğunu, yani elektronik ağızdan ağıza pazarlamanın belirleyici olduğunu göstermektedir. Çalışmada ulaşılan sonuçlar, bilgi kirliliği ve güven gibi risklere karşın elektronik ağızdan ağıza pazarlamanın tüketici satın alma kararı ile doğru orantılı bir ilişki içinde olduğunu ortaya koymuştur. Bu sonuçlar 18-24 yaş arasındaki 9 katılımcının verdiği yanıtlarla sınırlıdır.
Özet (Çeviri)
Electronic word-of-mouth marketing, with the internet and social media being a part of human life, becomes more effective in consumers' purchasing decisions. The aim of this study is to examine the effects of electronic word of mouth on consumer purchasing decisions. A focus group interview method was used in the study. The results show that consumers read the comments of social media users before making a purchase decision, that is, electronic word-of-mouth marketing is decisive. The results obtained in the study revealed that despite the risks such as information pollution and trust, electronic word-of-mouth marketing is directly proportional to the consumer purchasing decision. These results are limited to the answers given by 9 participants between the ages of 18-24.