Kültür mantarı yetiştiriciliği için iklimlendirme sistemi tasarımı
Air conditioning system design for mushroom cultivation
  1. Tez No: 814707
  2. Yazar: ÖMER ÖNDER ERAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA PIRASACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Ülkemizde de giderek bir iş kolu haline gelen kültür mantarı yetiştiriciliği, sağlıklı beslenme açısından da büyük öneme sahiptir. Kültür mantarı yetiştiriciliğinde sürekli değişen dış hava şartlarına karşın üretim odası içerisindeki sıcaklık, nem ve CO2 oranının belirli değerlerde sabit tutulması gerekmektedir. Bu amaçla çeşitli iklimlendirme sistemleri kullanılmaktadır. Bu sistemlerin işletme maliyetleri ise üretim maliyetini önemli derecede etkilemektedir. Bu çalışma kapsamında mantar yetiştirme odası için iklimlendirme sistem tasarımı yapılmış olup psikometrik hesaplar ile birim kütle başına enerji miktarları hesaplanmıştır. Hesaplamalar için bir analiz yazılımı geliştirilmiş ve farklı tarihlerdeki yetiştirme dönemleri için analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The cultivation of cultivated mushroom, which has become a business line in our country, is also of great importance in terms of healthy nutrition. Despite the constantly changing external weather conditions in the cultivation of cultivated mushrooms, the temperature, humidity and CO2 ratio in the production room must be kept constant at certain values. Various air conditioning systems are used for this purpose. The operating costs of these systems significantly affect the production cost. Within the scope of this study, the air conditioning system was designed for the mushroom growing room and the energy amounts per unit mass were calculated with psychometric calculations. An analysis software has been developed for calculations and analyses have been made for growing periods of different dates.