Çalışanların sosyal güvenlik sistemine bakış açıları: Hizmet sektöründe bir çalışma
- Tez No: 814722
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Sosyal Güvenlik sistemi, insanların güvenlik ihtiyacını karşılamaya yönelik zamanla gelişen ve değişen bir koruma sistemidir. İşçi sınıfının artması ve kötü çalışma koşulları, sosyal güvenlik ihtiyacını kaçınılmaz bir hale getirmiştir. Çalışanların ve yakınlarının bu koşullardan maddi manevi etkilendiği görülmüştür. Bu sebeple ekonomik ve psikolojik açıdan iyileştirmeler yapılması gerekmiştir. Çalışmanın amacı, Sosyal Güvenlik sisteminin insan psikolojisine etkisinin boyutlarını tespit etmektir. Sosyal güvenlik kavramının açıklanıp gelişimi ve tarihçesi literatür taraması yöntemi ile incelenecek ve kaynaklardan edinilen bilimsel verilere göre anlatılacaktır. Nitel bir araştırma yöntemi olan derinlemesine mülakat yöntemiyle SGK uzmanı ve psikolog görüşmeleri, sisteme ve konuya ilişkin kavramlar soru ve cevap şeklinde açıklanacaktır. Sağlık ve Otel çalışanları üzerinde Sosyal Güvenlik üzerine hazırlanmış olan sorularla mülakat yöntemi genişletilerek günümüzdeki avantajlar ve dezavantajlar yerinde incelemek maksadıyla gerek kamusal alandaki gerekse özel sektörde sağlıklı verilere ulaşabilmek amacıyla derinlemesine mülakat yöntemi ile açıklanmaktadır. Ortaya çıkan sonuçlarda sosyal güvenlik sistemine dahil olmanın insan psikolojisi üzerinde güçlü ve önemli düzeyde olumlu etkisi tespit edilmiştir. Ülkelerin gelişmişlik düzeyleri ile sosyal güvenlik haklarının gelişimi arasında ters orantı olduğu anlaşılmıştır. Az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin vatandaşlarının bu durumdan fazlasıyla etkilendiği görülmüştür. Ülkemizin sosyal güvenlik sisteminin ileri düzeyde iyileştirilebilir olduğu kanısına varılmıştır. Eğitim ve gelişim odağında birliğin ve beraberliğin sağlanması gerektiği görülmüştür. Nitekim gelişmiş ülkeler zenginleşmeden önce Sosyal Güvenlik sistemlerini kurarak bu alanda öncü olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
The social security system is a system that has developed and changed over time to meet the security needs of people. The increase of the working class and the poor working conditions have made the need for social security inevitable. It has been seen that the employees and their relatives are affected materially and spiritually by these conditions. Therefore, improvements should be made in economic and psychological terms. The aim of my study is to determine the dimensions of the impact of the social security system on human psychology. The concept of social security will be explained and its development and history will be examined by literature review method and explained according to scientific data obtained from sources. With the in-depth interview method, which is a qualitative research method, SGK expert and psychologist interviews, concepts related to the system and the subject will be explained in question and answer form. The interview method is expanded with questions prepared on Social Security for Health and Hotel employees in order to examine the advantages and disadvantages of today on site, with the aim of reaching reliable data in both public and private sectors. In the results obtained, it was determined that being included in the social security system has a strong and significant positive effect on human psychology. It was understood that there was an inverse proportion between the level of development of countries and the development of social security rights. It has been seen that the citizens of underdeveloped and developing countries are affected by this situation more than enough. It was concluded that our country's social security system can be improved at an advanced level. It has been seen that unity and solidarity should be ensured with education and development at the center. Indeed, developed countries have pioneered in this field by establishing their Social Security systems before they became rich