Yalın üretim felsefesi ve tekniklerinin toplu yemek üretimine entegrasyonu ve modelin endüstri 4.0 teknolojileri ile desteklenmesi
Integration of lean production philosophy and techniques into mass food production and supporting the model with industry 4.0 technologies
  1. Tez No: 814848
  2. Yazar: KARDELEN ÖYKÜ TURHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Çalışmada birçok sektörde uygulanmakta olan yalın üretim felsefesi ve tekniklerinin toplu yemek üretimine entegrasyon sürecini gösteren bir model sunulmakta ve ayrıca yalın üretim sistemini destekler nitelikte olan ve toplu yemek üretiminde sürece dahil edilebilecek endüstri 4.0 teknolojileri hakkında bilgi verilmektedir. Yalın üretim sisteminin bir çıktısı olan sürdürülebilirlik faaliyetlerine katkı ise toplu yemek üretimi ve sürdürülebilirlik ilişkisi üzerinden ele alınmaktadır. Yalın üretim felsefesi ve tekniklerinin toplu yemek üretimine entegrasyon süreci ve modelin kurulabilmesi amacıyla, yalın üretim sisteminin toplu yemek üretiminde uygulanabilirliğine dair literatür taramaları gerçekleştirilmiş ve yalın üretim tekniklerinden 5S, TVB ve kaizeni sistemine dahil etmiş bir toplu yemek üreticisi ile yarı-yapılandırılmış nitel görüşme gerçekleştirilerek, yalın tekniklerin toplu yemek üretimine entegre edilme sürecive bu entegrasyonun çıktıları hakkında veri toplanmıştır. Çalışmanın devamında toplanan veriler ışığında geleneksel üretim yöntemi ile toplu yemek üretimi gerçekleştiren bir başka firma üzerinden bütünsel bir yalın üretim sisteminin kurulmaya çalışıldığı bir model oluşturulmaya çalışılmıştır. Oluşturulan modelde yalın ilke adımları takip edilmiş ve toplu yemek üretimi sürecine uyarlanmıştır. Son olarak geleneksel üretim yöntemi kullanan işletmenin üretim maliyetleri, yalın üretim tekniklerini kullanan ve endüstri 4.0 teknolojilerinden faydalanan işletmenin üretim hacmi ve iş gücü kapasitesi üzerinden oranlanarak iki üretim sisteminin maliyetler üzerindeki etkileri kıyaslanmaya çalışılmıştır. Çalışma yalın üretim sisteminin toplu yemek üretimine entegrasyon süreci hakkında yol gösterici niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In the study, a model showing the integration process of lean production philosophy and techniques, which are applied in many sectors, into mass food production is presented and information is given about industry 4.0 technologies that support the lean production system and can be included in the process in mass food production. Contribution to sustainability activities, which is an output of the lean production system, is handled through the relationship between mass food production and sustainability. In order to integrate lean production philosophy and techniques into mass food production and to establish the model, literature reviews on the applicability of the lean production system in mass food production were carried out and a semi-structured qualitative interview was conducted with a mass food producer who included the lean production techniques 5S, TVB and kaizeni system, data were collected on the process of integrating lean techniquesinto mass food production and the outputs of this integration. In the light of the data collected in the continuation of the study, a model was created in which a holistic lean production system is tried to be established through another company that produces mass food with the traditional production method. In the model created, lean principles were followed and adapted to the mass food production process. Finally, the production costs of the enterprise using the traditional production method were compared over the production volume and workforce capacity of the enterprise using lean production techniques and benefiting from industry 4.0 technologies, and the effects of the two production systems on the costs were tried to be compared. The study provides guidance on the integration process of the lean production system into mass food production.