Evaluating the flexibility of adaptive reuse methods in transforming buildings into university campuses: Case of Bahcesehir University
Binaların üniversite kampüslerine dönüşümünde yeniden işlevlendirme yöntemlerinin esnekliklerinin değerlendirilmesi: Bahçeşehir Üniversitesi örneği
  1. Tez No: 814849
  2. Yazar: HAJAR EL ASSI
  3. Danışmanlar: DOÇ. EFSUN EKENYAZICI GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Yeniden işlevlendirme, eski ve kullanım dışı binaları çağdaş kullanıcı taleplerine daha uygun binalara dönüştürmek için kullanılan bir yenileme ve yeniden kullanım aracıdır. Bu tez, yeniden işlevlendirilen Bahçeşehir Üniversitesi kampüslerinden üçüne (İstanbul'un kalbinde yer alan Güney, Kuzey ve Galata Kampüsleri) odaklanmakta ve yeniden işlevlendirme yaklaşımlarını inceleyip değerlendirmektedir. Çalışma kapsamında bu inceleme, yeniden işlevlendirme bağlamında seçili örneklerin esnekliklerini ve özelliklerinin kalitesini nicel olarak değerlendirmek için Rob Geraedts (2016) tarafından yakın zamanda geliştirilen FLEX 4.0 yöntemini kullanmaktadır. Bu bağlamda yapılan analizlerde FLEX 4.0 yöntemi ile her yerleşkenin esneklik düzeyi ayrı ayrı incelenmekte ve yerleşkelerin yeniden işlevlendirme yaklaşımlarındaki esnekliğe dikkat çekilmektedir. Çalışmanın sonuçları, bir bina olarak Güney Kampüs'ün sınırlı esnekliğe sahip olduğunu, Kuzey ve Galata kampüslerinin ise neredeyse hiç esnek olmadığını göstermektedir. Bu, Güney Kampüsün, kullanıcıların memnuniyetini ve tatminini hedefleyen işlevsel değişikliklerle ilgili gelecekteki herhangi bir değişiklik konusunda daha esnek olduğunu ve diğer iki kampüse göre daha uygun bir eğilime sahip olduğu anlamına gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Adaptive reuse is a tool for renovation and reuse used to transform old and abandoned buildings into buildings more suitable for contemporary user demands. This thesis focuses on three campuses of Bahçeşehir University (South, North and Galata Campuses in the heart of Istanbul) that are transformed into campuses by the help of adaptive reuse and it examines and evaluates their adaptive reuse approaches. Within the scope of the study, this study uses the FLEX 4.0 method that is recently developed by Rob Geraedts (2016) to quantitatively evaluate the flexibility of the selected samples and the quality of their properties in the context of adaptive reuse. In the analyzes made in this context, the flexibility level of each campus is examined separately with the FLEX 4.0 method and attention is drawn to the flexibility in the re-functionalization approaches of the campuses. The findings of the study demonstrate that the South Campus as a building has limited flexibility, whereas the North and Galata campuses are hardly flexible. This means the South Campus has a more optimal tendency than the latter campuses to be more flexible regarding any future change regarding functional changes targeting the satisfaction and fulfillment of users.