Türkiye'de özel güvenlik hizmetleri sorunları ve çözüm önerileri üzerine bir inceleme
A review on private security services problems and solutions in Turkey
- Tez No: 814870
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEN KİŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
İnsanlar var olduğu andan itibaren kendisini güvende hissetme içgüdüsü ile yaşarlar. Zaman geçtikçe güven kavramı genişleyerek sevdiklerini, sahip oldukları eşyaları ve değerleri de içine katarak bir güvenlik duvarı oluşturmuştur. Toplumların oluşumuyla birlikte hızla değişen ve büyümeye devam eden dış tehditlere karşı, güvenlik kavramı da derinlik kazanmıştır. Gelişen teknoloji ile yeni suç türleri ortaya çıkarmış, bunun neticesinde güvenlik algısının boyut değiştirmesine sebep olmuştur. Çağın teknoloji ve alt yapısına uygun hale getirilmesine yönelik çalışmalar yapılarak uygulamaya konulmaktadır. Ülkemizde özel güvenlik sektörü Dünya'da da olduğu gibi hızla büyüyen bir sektör haline gelmiştir. Bu çalışmada devlet bünyesinde yer alan kolluk kuvvetlerinin yanında yardımcı bir yol (araç) olan özel güvenlik teşkilatının tarihi, oluşum süreci, gelişimi, yaşadıkları sorunlar ve önerileri farklı boyutlarla incelenmek istenmiştir. Kaynak taraması yapılarak hazırlanan tezimiz farklı kaynaklardan ikincil datalar tahlil edilerek elde edilmiştir. Bu çalışmada Türkiye'de özel güvenlik teşkilatının tarihsel gelişimi, görev ve sorumlulukları ile yetkileri incelenmiştir. Bu çerçevede özel güvenlik kurumları ile görevlilerinin uygulamada karşılaşmış oldukları sorunlar ele alınmıştır. Çalışmada özlük hakları, mesleki eğitim ve denetimde mevzuat boşluğundan kaynaklı yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri üzerine katkı sağlamak amacıyla yapılmıştır. Yapılan çalışma neticesinde mevcutta bulunan 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanununda, özel güvenlik personellerinin özlük hakları ile yapılacak olan denetimlerin hangi yöntem ve sıklıkla yapılacağına dair düzenlemelere yer verilmesi, özel güvenlik eğitimi veren kuruluşların kapatılarak eğitimlerin Polis Akademisi başkanlığında kurulacak meslek yüksekokullarınca verilmesinin sağlanarak eğitimde yeknesaklık sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
People live with the instinct of feeling safe from the moment they exist. As time passed, the concept of trust expanded and created a firewall by including loved ones, possessions and values. With the formation of societies, the concept of security has also gained depth against the rapidly changing and growing external threats. With the developing technology, new types of crime have emerged, and as a result, the perception of security has changed. Studies are carried out to make it suitable for the technology and infrastructure of the age and are put into practice. The private security sector in our country has become a rapidly growing sector as it is in the world. In this study, it was aimed to examine the history, formation process, development, problems and suggestions of the private security organization, which is an auxiliary road (vehicle) in addition to the law enforcement officers in the state, from different dimensions. Our thesis, which was prepared by scanning the sources, was obtained by analyzing secondary data from different sources. In this study, the historical development, duties, responsibilities and authorities of the private security organization in Turkey were examined. In this context, the problems faced by private security institutions and their officers in practice are discussed. The study was carried out in order to contribute to the problems and solution proposals arising from the legal gap in personnel rights, vocational training and auditing. As a result of the study, the existing Law No. 5188 on Private Security Services includes regulations on the personal rights of private security personnel and the method and frequency of inspections, the establishments providing private security training are closed, and the training is provided by vocational schools to be established under the presidency of the Police Academy, thus ensuring uniformity in education.